Ilukirjandusega tutvumise õppetunni kokkuvõte. Muinasjutu lugemine G. Klassiväline tegevus Anderseni muinasjutu “Lumekuninganna” ainetel põhikooli õpilastele ettekandega Hans Christian Anderseni muinasjutu “Lumekuninganna” õppetükid.

Klassiväline lugemistund 4. klassis teemal:“Hea ja kuri muinasjutus H.K. Anderseni "Lumekuninganna"

Sihtmärk: ideede kujunemine sisseõpilastele inimsüdame suurusest ja jõust, armastusest ja tõelisest sõprusest.

Tunni eesmärgid:

Hariduslik:

Õpetada teoses põhilist esile tõstma, üldistama, järeldusi tegema ja kujundeid kujutama nende sisemaailma ja välist kirjeldust arvestades.

Hariduslik:

Arendada oskust loetut analüüsida, kirjanduslikku materjali kokku võtta ja hinnata; edendada kõne, kujutlusvõime, loova kujutlusvõime, enesehinnangu oskuste arengut; arendada lastes mängu kaudu rõõmutunnet, õppimise edukust, huvi aine vastu.

Hariduslik:

Kasvatage austust ja lojaalsust sõpruse suhtes, õpetage neid tundeid väärtustama ja kalliks pidama. Edendada oskust kuulata tähelepanelikult teiste arvamusi, austada klassikaaslaste vastuseid ning töötada rühmades ja paarides.

Varustus: arvuti, projektor, interaktiivne tahvel, esitlus, klastrid.

Tunni tüüp: teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine.

Meetodid ja tehnikad: verbaalne, visuaalne, praktiline, otsing, probleem, mäng.

Treeningu vormid: kollektiivne, töö paaris ja rühmas, individuaalne.

Planeeritud õpitulemused.

Isiklikud tulemused

Teema tulemused

Meta-aine tulemused

- teadlikkus ja meisterlikkus kirjandus kui osa ülemaailmsest kultuuripärandist;

- jätkusuutlik kognitiivne huvi lugemisele, dialoogi pidamisele teksti autoriga;vaja lugemises;

- orientatsiooni moraalinormide ja väärtuste süsteemis nende omastamine;

- vaja eneseväljenduses sõna kaudu;

Oskustunda kõne ilu ja väljendusrikkus,jälitamine oma kõne parandamiseks.

Loetud töö sisu tundmine;

Kirjandusteose sisu analüüsimise oskuse omandamine (oskus süžeed reprodutseerida, hinnata visuaalsete vahendite rolli ideoloogilise ja kunstilise sisu paljastamisel).

Reguleeriv:

Oma tegevuste planeerimine, õppimise kvaliteedi ja taseme hindamine

Kognitiivne:

Oskus läbi viia uurimistööd, analüüsida, võrrelda, võtta välja isiklikust kogemusest ja pakutud tekstist, eristada, teha järeldusi;

Oskusstruktureerige saadud teave, valige peamine;

Oskus määrata loogilist tegevuste jada ja järgida seda oma tegevustes

Kommunikatiivne:

Võimalus liitudaverbaalne suhtlus, dialoogis osalemine (mõista vestluspartneri seisukohta, tunnustada õigust teistsugusele arvamusele);

Peegelda verbaalseltja kirjalikult oma tegevuse tulemused;

Arendada oskust tajuda, töödelda ja esitada teavet verbaalses vormis - jagada tööd, hinnata oma panust üldise tegevuse tulemusse.

Etapid õppetund

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevus

UUD

1. Enesemääramine tegevuseks, motivatsioon

ÕPETAJA- Poisid, alustame oma õppetundi mänguga "Tere hommikust". See mäng koosneb järgmisest: Ma ütlen sõnad "Tere hommikust" ja nimetan kellegi meie klassist. Need, keda ma nimetan, lehvitavad mulle, mis tähendab, et sa kuulsid mind ja ütled vastu tervitust.

Kas proovime?

Tere hommikust kõigile, kellele meeldib nüüd ilm akna taga!
Tere hommikust kõigile, kes armastavad kommi!
Tere hommikust kõigile, kes täna klassis hästi töötavad!

Slaid 1

Kellegi poolt lihtsalt ja targalt leiutatud
Kohtumisel tervitage: "Tere hommikust!"
Tere hommikust päikesele ja lindudele!
Tere hommikust naeratavatele nägudele!
Ja kõik muutuvad lahkeks, usaldavaks,
Ja tere hommikust kestab õhtuni.

ÕPETAJA Soovin, et hea ja päikesepaisteline tuju saadaks teid kogu õppetunni ja kogu päeva jooksul.

Osalege mängus, öelge tere, tervitage üksteist

Isiklik: tähelepanu mobiliseerimine, austus teiste vastu.
Reguleeriv: eesmärkide seadmine.Kommunikatiivne: hariduskoostöö planeerimine õpetaja ja kaaslastega.

2. Tunni eesmärkide ja eesmärkide püstitamine. Motivatsioon õpilaste õppetegevuseks

P.I. valsi “Fantaasia” kõlades. Tšaikovski, sukeldume muinasjutukangelaste imelisse maailma .

ÕPETAJA - Andersen tuleb teie juurde erinevatel viisidel. Siis hiilib ta vaikselt tuppa ja toob sulle imelisi unenägusid nagu hea võlur Ole-Lukoe. Siis hõljub muinasjutt koos Pöialga vesiroosilehel. Ja täna lendab meie Lumekuninganna saani õppetundi muinasjutt.

Meie tunni teema kindlaksmääramiseks soovitan teil koguda kaks "kildupilti".

(Pildid “peegel” ja “roos”. Õpilased töötavad rühmades).

Vaata pilte, mis said.Slaid 2 Mida need kaks eset muinasjutus kujutavad? Lugege õppetunni epigraaf läbi ja öelge, mis on meie vestluse teema?Slaid 3

Andersen õpetas mulle säravat usku võitu

päike pimeduse kohal ja lahke inimsüda

üle kurjuse...

K. Paustovski

ÕPETAJA - Jah, täna räägime hea ja kurja võitlusest H.K. muinasjutus. Anderseni "Lumekuninganna".Slaid 4

Mida peaksime selle teema käigus välja selgitama? Millise probleemi peaksin lahendama? Esitame probleemse küsimuse!

Miks osutus väike habras Gerda tugevamaks kui hirmuäratav Lumekuninganna? Slaid 5

Peame sellele küsimusele vastuse leidma tänases õppetükis.

ÕPETAJA Kuidas me sellele vastame? Mida me siis teeme?

Lapsed -Toome töös välja põhilise, analüüsime loetut, teeme järeldused ja üldistame .

Koguge pilte, sõnastage õpetaja juhtküsimuste abil tunni teema ja eesmärk, esitage tunni jaoks probleemne küsimus

Reguleeriv: eesmärkide seadmine; planeerimine.
Kognitiivne: hüpoteeside püstitamine ja nende põhjendamine;Kommunikatiivne: proaktiivne koostöö hüpoteeside väljatöötamisel.

3.Teadmiste uuendamine

ÕPETAJA Esiteks määratleme, mis on teie arusaamise kohaselt hea ja mis on kuri?

Loeme S.I sõnastikust. Ožegova.

LAPSED Hea – kõik positiivne, hea, kasulik.

Kurjus on midagi halba, kahjulikku, õnnetust toovat.Slaid 6

- ÕPETAJA Kes on muinasjutus kurjuse kandja?

(Troll, kes leiutas peegli ja lumekuninganna)

- ÕPETAJA Ja kes neile kurjadele jõududele vastu peab?

(Gerda ja tema abilised, kes teel kohtusid).

Töötage sõnaraamatu kirjetega, analüüsige loetut, võrrelge saadud teavet tekstiga

Isiklik: teadlikkus oma võimetest;
Reguleeriv: oskus valida toiminguid vastavalt ülesandele;
Kommunikatiivne: monoloogilise väite konstrueerimise oskus;
Kognitiivne: oskus loetut mõtestatult lugeda ja seletada, loetust põhiline leida ja esile tõsta.

4. Teadmiste üldistamine ja süstematiseerimine

Uurimine

- Võrdleme nii Lumekuningannat kui Gerdat. Mõelge, kas Gerdal ja Lumekuningannal on midagi ühist? Aga erinevused?

1) Selleks teeme natukeuurimistöö . Istuge rühmadesse.

Teie ülesanne: võrrelge Gerda ja lumekuninganna välimust ja tehke järeldus. Iga rühm töötab eraldi pildiga. 1 - lumekuninganna kujutisega, 2 - Gerda kujutisega. Arutelu käigus räägime Briti kunstniku Christian Birminghami maalidestSlaidid 7 – slaidid 8

ÕPETAJA -Kui silmad on hinge peegel, , mida siis Lumekuninganna kohta öelda?

( LAPSED Tal pole hinge)

Vaadake uurimislehti - tabelit ja võrrelge tekstile viidates Lumekuningannat ja Gerdat.

ÕPETAJA Mida kujutab endast Lumekuninganna?

Lapsed - külm…

ÕPETAJA Mida Gerda esindab?

Lastel on soe...

(Silmad särasid nagu tähed (külm) – armas, sõbralik nägu, nagu roos (soojus).

- ÕPETAJA Millist tehnikat autor kasutab? Mis eesmärgil?

(Opositsiooni meetod – antitees)Slaidid 9

Küsimused lumekuninganna kohta: slaidid 10,11,12

Milline kunstnik kujutas Lumekuningannat ?

( Ta nägi teda läbi Kai silmade ( « ta oli armas Ja pakkumine » ).

- Ja mida tema ilu tähendab? ?

4. Milline on Lumekuninganna maailm? Milliseid toiminguid ta teeb? Kas ta armastab kedagi? Kas sõna "armastus" käib tema kohta?

Kuidas külm nagu mahajäetud oli neis valgetes eredalt valgustatud paleedes! Lõbu pole siia kunagi tulnud! .. Külm, mahajäetud, surnud! )

Mis eesmärgil kasutab autor siin kordamise tehnikat?

Mis toimus looduses, kui Lumekuninganna oma saaniga mööda sõitis? Milliseid kunstitehnikaid autor kasutab?

Torm ulgus ja oigas justkui laulaks ta vanu laule; nad lendasid üle metsade ja järvede, üle merede ja tahke maa; nende all puhus tuul külmad tuuled, hundid ulgusid , lumi sädeles, nad lendasid karjudes mustad varesed ja nende kohal paistis suur selge kuu!

Metsatuvid rääkisid Gerdale: “Nad lendasid üle metsa, kui meie, tibud, veel pesas lamasime; ta hingas meile peale ja kõik suri välja arvatud meie kaks").

Millised assotsiatsioonid on teil lumekuninganna maailmaga?

Kirjutage oma seosed üles. Loe seda.

Slaidid 14

Järeldus: Lumekuninganna maailm on kurjus, surm, külm, lumi, elutus, julmus, vihkamine, isekus.

Jätkame nüüd tutvumist Christian Birminghami illustratsioonidega ja vaatame, kuidas kunstnik Gerdat nägi?

Mis maailmas ta elab?

(Slaid – 15-19)

Küsimused Gerda kohta:

    Mille poolest erineb Gerda välimus Lumekuninganna omast? Leia tekstist Gerda kirjeldus.

    Millise ehte tahtis Gerda Kai eest kinkida? Toetage oma sõnu tekstiga.

    Miks laplane arvab, et Gerdale pole vaja kaheteistkümne kangelase jõudu anda? Tal on juba jõudu, mõtleb ta, milles? Lugege seda episoodi.

    Mis aitas Gerdat rasketel aegadel, näiteks võitluses Lumekuninganna armee vastu? Leidke see episood tekstist.

    Kuidas suutis Gerda Kai ellu äratada? Lugege seda episoodi.

Millised assotsiatsioonid on teil Gerda maailmaga?

Järeldus: Gerda maailm on lahkus, soojus, armastus, sõprus, rõõm, pisarad, roosid, truudus, pühendumus, usk, omakasupüüdmatus, sihikindlus, eneseohverdus.

Slaid 21 (näita pärast seda, kui nad ütlevad)

Kui silmad on

Kui silmad on

Järeldus: A

2) Nüüd kirjeldage neid kahte kangelannat ainult omadussõnadega,täidame klastri. Slaid 22

Gerda

Lumekuninganna

Hea

Kuri

Vapper

Halastamatu

Armastav

Südametu

Vapper

Julm

Vapper

Isekas

Ustav

Ebameeldiv

Eesmärgipärane

Isekas

Pühendunud

Hingetu


Töötage rühmas, vastake esitatud küsimustele, toetage vastuseid tekstist pärit näidetega, täitke klaster

Reguleeriv: kontroll, hindamine, korrigeerimine.
Kognitiivne:

oskus teadmisi struktureerida.
Kommunikatiivne: oskuskorraldada rühmas hariduslikku suhtlust, monoloogilise ütluse konstrueerimise oskust

Fizminutka

Poisid, teeme nüüd väikese pausi ja mängime.

Tuisuhäälte saatel

Kõndimine läbi kuningriigi
Natuke väsinud.
Puhkame nüüd
Ja tagasi teele.
Nad tõusid vaikselt oma laua tagant püsti
Ja nad kõndisid ümber kuningriigi.
Me kõnnime, kõnnime,
Me ei langeta oma pead,
Me hingame ühtlaselt, sügavalt.
Üks kord - tõuse, venita,
Kaks - kummarduge, sirguge,
Kolm - istuge maha,
Neli - püsti
Viis - vehkige kätega,
Kuus – istu vaikselt oma laua taga.

Valige objekt, määrake selle kuuluvus, tehke muusika saatel harjutusi

Reguleeriv: kontroll ja korrigeerimine;

Kognitiivne: oskus teadmisi struktureerida ja analoogiaid luua.

Kommunikatiivne:

võime konstrueerida monoloogilist väidet

4) Otsustame järelejäänud kangelaste suhtes, kes ja mis teenib muinasjutus HEAD ning kes ja mis aitab KURJAT. Interaktiivsel tahvlil on sildid “HEA” ja “KURJA”. Jaotage sõnad rühmadesse.

Roosid, troll, vanemad, vanaema, loomad, laplane, soome naine, lumearmee, peegel, inglid, röövlid, prints, printsess, ronk, vares. Slaid 24

5) Leia vasteid. Muinasjutu kangelase nime jaoks valige sobivad tsitaadid ja ühendage need nooltega. Interaktiivse tahvli kallal töötamine.. Slaid 25

Troll

"... suures õlgkübaras, maalitud imeliste lilledega"

Lumekuninganna

“erakordselt ilus, see kõik oli jääst, pimestavalt sädelevast jääst! Ja ometi elus!"

Kai

"Kuri - põlastusväärne, tõeline saatan."

Gerda

"... üldiselt käitus ta rahulikult ja armsalt."

Vana daam, kes oskas maagiat teha

"Oh, kuidas ta vaesed, väsinud jalad valutasid!"

Printsess

"Nutikas tüdruk, kellesuguseid pole maailm kunagi näinud!"

Prints

"Ta istus ühel kohal, kahvatu, liikumatult, justkui elutuna."

Väike röövel

"Ta silmad olid täiesti mustad, kuid kuidagi kurvad."

6) Ütle mulle, kas kõik muinasjutu kangelased olid head või kurjad?

Miks muutub väike röövel lahkeks?

Gerda sulatas oma loo ja pisaratega oma südame. Röövel mõistis, et peale kurjuse on olemas ka armastus, lojaalsus, eneseohverdus

Jagage sõnu rühmadesse, töötades interaktiivse tahvliga, töötades kirjandusliku tekstiga, sooritades loovtööd

Reguleeriv: oskus sooritada õppetegevust, reguleerida ja kontrollida oma tegevust;

Kognitiivne: oskus teadmisi korreleerida, grupeerida, üldistada.

Kommunikatiivne: oskus konstrueerida erineva žanri ja stiiliga tekste

5. Tegevuse peegeldus

    Loominguline töö. Nüüd komponeerime Sinkwine'i rühmades.SLAID 26

Näidisvõimalus:

Gerda

Armastav, püsiv

Armastab, otsib, kakleb

Armastus võib kõigest üle saada.

Hea

Lumekuninganna

Külm, vihane

Külmub, tapab

Kurjus alati hävitab ja tapab.

Kuri

    ÕPETAJA Soovitan teil lõpetada laused:
    SLAID 27

Tänane õppetund õpetas mulle...

See lugu pani mind mõtlema...


Loetud muinasjutt motiveerib mind...

Tänase tunni huvitavaim ülesanne oli...

SLAID 28

D. z. Valimiseks:

Kiri Gerdale ehk Lumekuningannale.

Slaid 29 . Et meie tund jääks soojaks, öelgem üksteisele häid sõnu.

Aitäh töö eest.

Kirjutage valitud kodutöö, hinnake oma tööd tunnis, öelge häid sõnu

Reguleeriv: oskus oma tegevuse tulemust eesmärgiga seostada ja seda hinnata;
Kommunikatiivne: astuda dialoogi, väljendada oma mõtteid piisava terviklikkuse ja täpsusega.
Isiklik: mõista oma tegevuse edu.

Anderseni muinasjutul “Lumekuninganna” põhinev kirjandusmäng algkoolilastele


Rjabitšenko Nadežda Vladimirovna, Volgogradi oblasti MKOU "Mihhailovskaja Oš" Kikvidzenski rajooni algkooliõpetaja
Materjali kirjeldus: Materjal on mõeldud põhikooliõpilastele. Arendust saab kasutada klassivälistes lugemistundides ja H.H.Anderseni loomingule pühendatud üritustel.
Sihtmärk: teadmiste kinnistamine ja üldistamine Anderseni muinasjutust “Lumekuninganna”.
Ülesanded:
- arendada mõtlemist, kujutlusvõimet, mälu, silmaringi, õpilaste kognitiivseid võimeid, laste kõnet;
- kasvatada huvi H. H. Anderseni teoste vastu.

Ürituse käik:

1. Krüpteerijad
Arvake koodi abil ära muinasjutu nimi, mille põhjal oma tänast üritust teeme.
Esitlusslaid sisaldab krüpteerimisvõtit ja ülesannet ning nuppu vastama. Esitluse ajal sellele nupule klõpsates avaneb ülesande vastus ja illustratsioon.
Šifri võti:


Harjutus:

Vastus:Lumekuninganna

2. Pange need järjekorda
Pane järjekorda pildid muinasjutust.
Slaidil on muinasjutu illustratsioonid, mis on järjestatud. Klõpsates seitsmeharulises tähes asuval numbril, liigub illustratsioon. Selleks, et slaidil olevad illustratsioonid oleksid muinasjutu sisu järgi järjekorras, tuleb klõpsata igal numbril.


Vastus:


3. Loe ja saa teada
Kombineerige fraas järjestikku ja vastake, milline tegelane seda ütles.


Vastus:
Ta mängib minuga! Ta kingib mulle oma muhvi, oma ilusa kleidi ja magab minuga minu voodis.(väike röövel)

4. Sõna "Muinasjutu kangelased"
Otsige täitesõnast üles muinasjututegelased, kes aitasid Gerdal Kait otsida.


Vastus: tuvid, hirved, ronk, soomlane, laplane, printsess, röövel


5.Pane illustratsioon kokku
Peate koguma illustratsiooni ja rääkima muinasjutust episoodi, millele see vastab.


6. Mida on kujutatud illustratsioonil
Selles ülesandes peate ära arvama, mis on joonisel näidatud.
Esitlusslaid sisaldab 16 ristkülikuga kaetud illustratsiooni. Iga ristkülik sisaldab numbreid. Kui klõpsate mis tahes numbril, kuvatakse küsimus. Kui vastus küsimusele on õige, siis tuleb pildi osa avamiseks uuesti samale numbrile klõpsata. Kui vastus küsimusele on valesti antud, ei pea te numbril klõpsama ja illustratsiooni osa avama. Küsimusel endal klõpsates näeme, et see kaob.


Küsimused:
-Kes tegi peegli, milles kõik hea ja ilus muutus koledaks? (vihane troll)
- Kuidas sattus Kai Lumekuninganna paleesse? (Ta sidus kelgu tema saani külge ja Lumekuninganna kandis ta minema.)


- Kuidas sattus tüdruk vana naise juurde, kes teadis, kuidas maagiat teha? (Ta tahtis jõelt Kai kohta küsida. Kui Gerda jõe äärde jooksis ja jalanõud sinna sisse pani, kandis laine need maale. Gerda otsustas paati istuda, et jalanõud veelgi vette visata. Paat lükkas minema. kaldalt ja hõljus piki jõge )
- Miks unustas Gerda, elades koos vana naisega, Kai? (Vanaproua kammis tüdruku juukseid kuldse kammiga ja mida kauem ta neid kammis, seda rohkem unustas tüdruk oma sõbra.)


- Milliseid lilli vana naise lilleaias ei olnud ja miks? (Roose lilleaias polnud. Vanaproua ei tahtnud Gerdast lahku minna, nii et ta peitis kõik roosid tüdruku eest.)
-Kes oli esimene, keda tüdruk kohtas, kui vana naise eest põgenes? (suur ronk)


- Kuidas sattus Gerda paleesse, kus printsess elas? (Teda aitasid ronk ja vares. Nad juhatasid Gerda tagauksest printsessi magamistuppa.)
- Kuidas Gerda röövlite kätte vangi sattus? (Printsessi ja printsi kingitud vanker säras pimedas metsas nagu päike. See oli kullast. Röövlid nägid ja võtsid vankri kinni.)


- Kuidas väike röövel tüdrukut aitas? (Ta ei lubanud röövlitel Gerdat tappa. Pärast tüdruku jutu ära kuulamist lasi väike röövel tal minna.)


- Kes ütles Gerdale, et nad nägid, kuidas Lumekuninganna Kai ära viis ja et ta võib olla Lapimaal? (Metsatuvid, mille väike röövel kinni püüdis.


- Kes pidi Kai tüdruksõbra Lumekuninganna paleesse viima? (hirv)
- Mille peale laplane soomlannale sõnumi kirjutas? (kuivatatud tursal)
- Kuidas soomlane Gerdat aitas? (Ta ütles, et Kai südames ja silmas on peegli killud.)
- Miks ei märganud Kai Lumekuninganna kuningriigis viibides külma? (Lumekuninganna suudlused muutsid ta külma suhtes tundetuks.)
- Mida tegi Kai sel ajal, kui tüdruk kuninganna jäähalli sisenes? (Ta istus liikumatult külmade jäätükkide vahel, millega oli mänginud enne Gerda saabumist ja mõtles.)


- Kuidas õnnestus tüdrukul sulatada Kai südames olnud jääkild? (Tema kuumad pisarad langesid poisi rinnale, tungisid südamesse ja sulatasid killu.)
Vastus:

Ettekanne teemal: Kirjandusmäng Anderseni muinasjutu “Lumekuninganna” ainetel

Õppetunnid Hans Christian Anderseni muinasjutust “Lumekuninganna”

Anderseni "Lumekuninganna" on geniaalne, lihtne, keerukas, kõige lapselikum ja kõige täiskasvanum teos maailmas. "Lumekuninganna" on huvitav lastele ja filosoofidele. Keegi nimetas seda "mitmekihiliseks". Ja see on väga täpne määratlus. Nagu kõik geniaalsed teosed, on see ammendamatu mõistmiseks ja analüüsimiseks, see on igavene ja lugeja jaoks alati uus, nii et see ei vanane kordamisest ega tüüta kunagi kirglikku õpetajat.

Meie 4. klassi programmis on “Lumekuninganna” õppimiseks ette nähtud kuni 4 tundi, lisaks 2 tundi klassivälist lugemist tema muude teoste üle arutlemiseks ja 1 tund muinasjutulise “Anderseni” sketši jaoks. Nendest tundidest teile muidugi ei piisa. Võimalik, et selle võtmemuinasjutu ees, mis annab aimu suure luuletaja maailmast, peavad enne Anderseni peamist muinasjuttu ruumi tegema teised muinasjutud. Ja te kahetsete endiselt, et teil ei olnud aega oma lastega nii palju arutada!

Selle teose tajumisel on palju tahke: laste jaoks on see parim muinasjutt, et hea võidab alati, et pärast talve tuleb suvi, et tuleb kuulata vanaema ja mitte õde solvata.

Täiskasvanud lugeja jaoks on see muinasjutt lääne tsivilisatsiooni tummastavast pragmatismist ning igaveste väärtuste, südamlikkuse ja lahkuse vastandlikust jõust; Anderseni enda jaoks on see ennekõike muinasjutt-mõistujutt hea ja kurja igavesest võitlusest, kuradi jõududest ja evangeeliumi armastuse vastasjõust.

Ja teismelistele ja neljanda klassi õpilastele? See on muinasjutt teismeeast! Ja nii saame seda lugeda.

Niisiis - "Lumekuninganna" kui "noorukiea" haiguste ravi. Aitame lastel end väljastpoolt vaadata – see on kõige huvitavam!

Lugedes “Lumekuningannat” Anderseni täisversioonis, näeme meie ees sügavalt kristlikku teost, mis on läbi imbunud evangeelsest maailmavaatest ning täis otseseid ja varjatud tsitaate ning viiteid Uuele Testamendile. Teine tõlgendus läheb vastuollu autori kavatsusega ja seetõttu nõuab teksti lugemine meilt mõningaid teadmisi Pühakirja põhitõdedest.

Parem on lugeda kogu lugu valjusti, peatükkide või fragmentidena. Ühise kuulamise võlu, õpetaja abi teksti intonatsioonilisel tõlgendamisel ja empaatia muinasjutu sündmuste suhtes saavad olulisemaks analüüsist endast. Kuid nad ei tühista seda.

Me ei kirjelda tundide kulgu ega jaga tunde omavahel, vaid toome teie tähelepanu lihtsalt rida küsimusi ning mõningaid mõtteid ja tähelepanekuid teksti kohta.

Jätame välja ilmselged küsimused näiteks teksti tundmise kontrollimiseks ja esitame ainult need, mis tunduvad meile probleemsed ja huvitavad.

Tunni ligikaudne käik.

Hea oleks vestluse alguses välja pakkuda üks keskne probleemne analüüsiküsimus. Pakume selliste küsimuste jaoks võimalusi, pärast veidi mõeldes ja tahvlile kirjutades kutsume lapsi vastamise tulevikku edasi lükkama, kui mõistame veidi muinasjutu sündmustest:

1. Mida ja miks tähendab teises ja viimases loos kõlav psalm “Orgudes õitsevad roosid... Ilu”? / Varsti näeme Kristuse last”?

Või teine ​​küsimus, mis viitab kaudselt psalmile ja dubleerib seetõttu esimest:

1. Mis selles loos muutuks, kui kirjutataks, et aias katusel ei õitsenud mitte roosid, vaid muud ilusad lilled?

Lapsed peaksid siinkohal meeles pidama nii psalmi kui ka rooside ebatavaliselt olulist tähendust krundil - kui väikeses aias oleks õitsenud veel üks lill, tuleks muinasjutus palju muuta: psalmis õitseb roos, roos on moondunud Kai silmis pärast killu tabamust, päästab roos Gerda vana naise majast, kes oskas võlukunsti teha, roosid kohtuvad tagasitulekul lastega. Mäletame, et roosi peetakse kõige ilusamaks lilleks, lillede kuningannaks. On legend, et Jeesuse Kristuse lapsepõlves õiglase Joosepi aias õitsesid roosid.

  • 2. Kas lugu võis juhtuda ka vastupidi – killuke sattus Gerdale silma?
  • 3. Kas oleks õige öelda, et “Lumekuninganna” on lihtsalt laste muinasjutt?

Kui jah, siis kuidas seletate seda fakti Anderseni eluloost: Ühel päeval näitas Anderseni isa oma kaheteistkümneaastasele pojale klaasil mustrit, mis nägi välja nagu väljasirutatud kätega neiu. "Ta tahab mind kaasa võtta!" - ütles ta naljatades.

Varsti jäi ta raskelt haigeks ja tema viimased sõnad enne surma olid: "Siin tuleb Jäätüdruk ja ta tuli minu juurde, kui laps hakkas isale helistama, hoidis ema teda tagasi: "Ära nuta, talle on mõttetu helistada, ta on surnud, Ice Maiden viis ta minema."

Hea, kui õpilastel on juba traditsioonide, mõistujuttude ja müütide lugemise ja mõistmise kogemus, siis nad teevad oletuse muinasjutu võimaliku tähendamissõna tausta kohta. Me ise võime selle õppetunni sisse juhatada näiteks tähendamissõnaga lastest, kellel Jeesus käskis lasta enda juurde tulla – sest nende päralt on Taevariik.

Muinasjutu järjekindel kommentaar ja analüüs peatükkide kaupa.

Lapsed peaksid seda lugu kodus lugema, kuid see ei välista tunnis ettelugemist. Eellugemine annab teosest tervikliku ettekujutuse, tunnitöö süvendab seda. Kui vähegi võimalust on, tuleb muinasjutt peatükkide kaupa läbi lugeda, iga peale peatudes ja loetu üle järele mõelda.

Esimene lugu, mis räägib peeglist ja selle kildudest.

Tekstianalüüsi küsimused:

  • 1. Mis on selle peatüki allegooriline tähendamissõna?
  • 2. Kes on Troll?

Lapsed teavad või arvavad, et troll on põhjarahvaste mütoloogias kurja vaimu nimi.

3. Seal on selline “naerutuba”, kus vaatad moonutavatesse peeglitesse ja need moonutavad kogu maailma. Kas neid peegleid saab võrrelda Trolli peegli kildudega? Kas peegli killud moonutasid kõike ja kuidas nad moonutasid maailma?

Räägime lastega hea ja kurja võitlusest maailmas, Dennitsa ülestõusust ja langemisest, selle peatüki kristlikust tähendusest. Võite meenutada üht evangeeliumi episoodi, näiteks deemoni tervendamisest või deemonite väljaajamisest. 4. Kas Trollil on midagi pistmist Lumekuningannaga?

Lapsed märkavad, et kuskil pole kirjas, et nad üksteist tunnevad, kuid seda võib arvata, sest peegli killud teevad südame külmaks ja ilmselt meenub keegi ette vaadates (lugege muinasjuttu omapead) sellest, suur jääpeegel kuninganna palees.

Lisaks teavad lapsed muinasjuttude lugemise kogemusest, et tumedad kangelased tunnevad üksteist tavaliselt väga hästi, on sageli sugulased või sugulased ning on alati valmis üksteist aitama.

Teine lugu. Poiss ja tüdruk.

Alguses võib meenutada viipekeelt, millest lastega paar tundi tagasi rääkisime. Kui sellist vestlust pole juhtunud, siis tasub sellele siin koht leida: muinasjutus on žestil arvestatav tähendus.

1. "Aga vanaema silitas teda pähe ja hakkas millestki muust rääkima" - mida tähendab vanaema žest, lihtsalt kiindumust, miks ta siis millestki muust rääkima hakkas?

Laste vastus: Vanaema saab aru, et Kai hoopleb. Ta saab aru, et ta ei saa kuningannaga hakkama, vanaema ei taha Lumekuningannast rääkida – et ta ei kuuleks ega lendaks. Aga lahke vanaproua ei taha Kait solvata! Anderseni muinasjutužanri loovus

  • 2. Miks Kaile roosid ei meeldi?
  • 3. Kui talle ei meeldi ilu, siis miks talle meeldivad lumehelbed?

Talle hakkas meeldima kõik külm ja elutu, ta ütleb, et lumehelbed on "hästi tehtud". (Muinasjuttudes “Seakarjus” ja “Ööbik” võib meeles pidada suhtumist elavasse ja elutut ilu, nüüd või hiljem, klassivälistes lugemistundides.) Siit saab alguse nägemus puhtast südamest ja nägemusest külm meel, mis on selle muinasjutu jaoks nii oluline.

4. Kuidas Kai veel muutunud on?

Lapsed jutustavad meelsasti ümber episoode, mis iseloomustavad poisi käitumist. Meie arvates on parem, kui õpilased loevad tsitaate, mitte ei räägi neid ümber.

5. Kas see, mis Kaiga juhtus, juhtub inimestega muinasjutu elus?

Vaevalt, et vastus lastele raskusi valmistaks, aga kui nad rõhutavad peeglikildude muinasjutulist olemust, siis võlusõna “nagu” aitab meid – käituda nii, nagu... Võib-olla teeb mõni lastest too näiteid sellisest äkilisest ellusuhtumise ja käitumise muutumisest, siinkohal peaasi, et tekstist liiga kaugele ei läheks.

Kuid sellele küsimusele vastates oleks huvitav spekuleerida muinasjutu tõelise ja maagilise üle, ühe Taani linna elu tõepärase kujutamise kohta, sarnaselt Odense linnaga, kus Andersen veetis oma lapsepõlve vaestemajas. väikese juurviljaaiaga. Siin on kasulik ka pööningul asuva juurviljaaia puudutav kirjeldus autobiograafilisest raamatust “Minu elu lood”.

6. Keda Kai meile meelde tuletab?

Vestlus sellest, mis on tõeline ja võlts täiskasvanuks saamine, sellest, kui paljud poisid häbenevad olla head, just nagu Kai, kes hakkas rääkima, et pildiraamatud on "hea ainult beebidele", jäljendab oma vanemaid, et ajada neid eakaaslasi naerma, nad solvavad tüdrukuid, et teiste poiste ees eputada...

Siin võib endale lubada pisut moralismi ja öelda, et tegelikult kardavad väiksena näida vaid pisikesed...

7. Miks Kaile kuninganna alguses ei meeldinud, aga siis ta imetleb teda?

Siin on kasulik jälgida kõiki Kai kohtumisi ja vestlusi kuningannast ja kuningannaga, et näha, kuidas Kai ise muutub ja kuidas muutub selle tulemusena tema maailmavaade.

8. Kas Kai tahtis koos Lumekuningannaga lahkuda?

Lapsed lugesid muinasjutust: “Kai proovis mitu korda oma kelku lahti siduda... Poiss lasi kiiruga lahti nöörist, mis oli ta suure kelgu külge kinni püüdnud, kuid tema kelk näis olevat suureks kelguks kasvanud ja jätkas. tormama nagu keeristorm. Kai karjus kõvasti – keegi ei kuulnud teda..."

  • 9. Mida see tähendab, et ta tahtis ainult sõitma minna ja oli alguses isegi hirmul? Lapsed vastavad tavaliselt, et tema süda pole veel päris ära külmunud.
  • 10. Mida ta teha tahab, kui ta kartma hakkab? “Meie isa” lugemine on see, mida ta soojale poolele mäletab.
  • 11. Mida ta mäletab palve asemel? Korrutustabel!

Ja siin saame poistele väga pakkuda keeruline küsimus:

Geniaalne lasteversioon (tunnist): "Ta mäletab tabelit, kuna see on väga täpne, ta teadis nelja aritmeetikareeglit, ta uskus, et tabelit mäletades suudab ta lumekuningannast jagu saada." Ehk siis laps ütleb, et Kai üritab mõistuse jõuga vaimsele jõule vastanduda!

Siinkohal mõtet täpsustades räägime sellest, et Andersen väärtustas oma elus väga haridust, kuid nagu lapsed kunagi ütlesid, on teadus väga oluline ja palve on tähtsam. Kõik peaks seisma omal kohal ja mitte vastanduma. 13. Mida mäletas Kai pärast kuninganna suudlust, kui peaaegu kogu tema süda külmus?

Ta mäletas asju, vara, vara - oma saani - ja unustas maja, vanaema ja Gerda. Siin võib öelda, et kui me armastame asju rohkem kui inimesi, siis see tähendab, et meie südames on killuke peeglist!

14. Kuidas Lumekuninganna nägu talle nüüd pärast suudlust tundus?

"Ta ei suutnud ette kujutada targemat ja võluvamat nägu." Mõistus on see, mida ta taas näeb ennekõike ja mõistus muutub olulisemaks kui soojus ja südamlikkus.

Kolmas lugu. Naise lilleaed, kes oskas võluda.

Kas olete kunagi mõelnud, et see on väga raske ja salapärane lugu? Siinne vanaproua paneb toime kurja teo - hoiab Gerdat kuni sügiseni kinni, kuid samas ei reeda naine kuidagi, et kuulub trolli või lumekuninganna tõugu. Ta soovib Gerdale isegi head. Või mitte? Ja kas ta mõtleb Gerdale? Võib-olla on see pilt isekast armastusest? Või on vana naine oma olemuselt ebasõbralik? Mõelgem koos lastega, vastates järjekindlalt küsimustele.

  • 1. Kas vana, vana vanaproua on lahke? -Küsimus on põhiline, nõuab vastuse asemel nägema vastuse raskust ja ilmutab end siis järelemõtlemise käigus järk-järgult.
  • 2. Miks on sõdurid väravas puidust?

"Gerda karjus neile - ta pidas nad elusaks -, kuid nad muidugi ei vastanud talle."

Alles hiljem saame aru, et vana naine näib olevat elutu, tal pole aega, tema jaoks on kõik seisma jäänud. Seega palume sellele mõelda:

  • 3. Miks aeg tema jaoks peatus? (Võib-olla ta pole ka elus?)
  • 4. Mida tegi vana naine, kui sai Kai jutust teada?

Laste vastus: Ta ütles salapärase “hm”, pettis Gerdat vale kinnitustega ja lukustas ukse.

5. Kas tal oli õigus Gerda elu kontrollida?

"Ma tahtsin pikka aega, et mul oleks nii armas tüdruk!" - ütleb vanaproua ja annab end kohe ära. Ta tahab omada Gerdat nagu kena väikest kaunistust, käsutades teda vastavalt oma tahtmisele.

  • 6. Võib-olla soovis ta talle head, kaitstes teda ohtliku teekonna eest tundmatusse? Ja me ütleme, et selline rahu on väga sarnane surmaga, et tegevusetus on hävitav. Ja Gerda ei kahtle selles. Kuid ta on endiselt naiivne ja langeb kohe lõksu.
  • 7. Kuidas õnnestus naisel Gerdat veenda jääma?

Küsimus on ka trikk, kaval - vana naine ei veennud Gerdat, ta ei küsinud temalt üldse ega hoiatanud!

8. Kas vanaprouat saab nimetada heaks nõiaks? Ja kas on võimalik loitseda headel eesmärkidel ehk mõjutada teist inimest tema vaba tahte vastaselt?

Küsimus on üles ehitatud nii, et see viitab vastusele. Vastus on ilmselge, kuid kahjuks paljudele meie kaasaegsetele teadmata ja siin me räägime seda lastele valjult, võib-olla keegi teine ​​ei seleta neile kuskil, et isegi jumal ei võta kunagi inimeselt vabadust, vaid lubab tal valida hea ja kurja, tõe ja mugava pettekujutelma, tegevuse ja tegevusetuse vahel.

  • 9. Kas Gerda oli vana naise majas õnnelik? Mis talle muret teeb?
  • 10. Miks just roos aitab Gerda välja, alistades unustuse loitsu?
  • 11. Mida tähendavad lillelaulud?

Need on nii salapärased laulud, mida on väga raske tõlgendada. Võib-olla on meie jaoks oluline lillede isekus, mis on riietatud väga ilusasse poeetilisesse kesta, nagu kõik selles nõiamajas. Mõttetu ja elutu ilu. Ja hüatsintide laul räägib otseselt surmast.

See on surnud maailm (mingi dekadentliku esteetika eelaimdus!). Ainus, mis kõigist eristub, on võilill, mis on liiga sarnane päikesega, et olla surnud.

12. Võilille laul?

Võib öelda, et võilille laul, nagu ka teiste lillede laulud, ei kõnele tõenäoliselt millestki erilisest, mitte iseendast, kuid võilill on kõige juuretum, lihtsam ja vankumatum.

Ja laulus ilmub lapselik, geniaalne pilt ja muinasjutu võtmekujundid - Gerdale tema lugu meenutav vanaema ja lapselaps ning päike, mis unustuse külmale vastu peab.

Võilillelaul äratab lõpuks Gerda üles ja tugevdab tema otsustavust.

Neljas lugu. Prints ja printsess.

Nii, aeg liigub jälle, pealegi väljusime unustuse unustusest ja leidsime end kohe sügiskülmast. Seega on aeg esitada mõned küsimused:

  • 1. Kui palju aega on möödunud meie ajaloo algusest?
  • 2. Miks Gerda otsustas, et ronk rääkis Kaist, et prints on Kai? Võib-olla ootab Gerda seda vastust ja on soovunelm? Või on see tõesti väga sarnane, lihtsalt kokkusattumus?
  • 3. Kas Gerda oli ärritunud, et Kai ta unustas ja printsessiga abiellus?

Tõepoolest, märkasite, et Gerda ei mõtle sellele üldse. Kuid me tõesti tahame selle muinasjutu taandada armastuslooks. Kas Gerda armastab Kait? Miks ta talle järele läks? Ta armastab nagu vend, ta armastab nagu inimest ja tema armastus on tugev oma ennastsalgavuses.

Erinevalt naisest, kes oskas võlukunsti teha, ei vaja teda üldse vallata, talle piisab teadmisest, et Kai on elus ja temaga on kõik korras!

  • 4. Mida mõtles Gerda magama minnes?
  • ("Kui lahked on kõik inimesed ja loomad!" - see on tema lapseliku hinge puhtus ja naiivne usk headusesse.)

Ja ka täiskasvanud, pöörake tähelepanu selle stseeni hämmastavale puhtusele, nendele lillepeenardele. Ja kuidas prints oma võrevoodi Gerdale ära andis. Selles elegantses ja õrnalt vaimukas kirjelduses peitub ehtne tundekasvatus.

5. Mille poolest erinevad Gerda unenäod kuninglikest unenägudest?

"Unenäod lendasid jälle magamistuppa, aga nüüd nägid nad välja nagu jumala inglid ja kandsid väikese kelguga Kait, kes Gerdale peaga noogutas."

  • 6. Millise tundega Gerda lahkub?
  • 7. Kas talle tehtud kingitused on head?
  • 8. Miks need kingiti?
  • 9. Kas nad aitasid teda teel?

Prints ja printsess soovivad Gerdale kogu südamest head – aga omal moel. Kuld ei saa teda aidata, pealegi köitis see röövlite tähelepanu.

Viies lugu. Väike röövel.

Näeme taas, et aeg väljaspool valdkondi liigub omal moel – igapäevaelus pöördumatult – ja juhime sellele laste tähelepanu.

  • 1. Kui palju aega on muinasjutu algusest möödas?
  • 2. Mis aastaaeg on?
  • 3. Kuidas haakub aastaaja vahetus arengutega?

Liikumine talve poole ja talve poole on liikumine ohu poole, selle aktsepteerimise ja Gerda küpsemise poole, kaotamata seejuures tema südame puhtust ja soojust.

4. Miks röövlid vankrit ründasid?

Pange tähele: "nad ei talunud" kulla sära sunnib neid peaaegu tahtmatult kurja tegema. Või on see jällegi peen iroonia? 5. Kas väike röövel on hea või kuri?

  • 6. Miks ta Gerdat aitab?
  • 7. Millised silmad on Väikesel Röövlil?
  • 8. Miks nad on kurvad, kas ta ei saa teha, mida tahab?

Kui vajalik vestlus meil siin on! Tahtmisest ja tahtest, sellest, et inimesel pole nii kasulik teha seda, mida ta tahab, et olla õnnelik.

  • 9. Millise tundega Gerda seekord magama läheb, kuidas ta inimestesse vaatab? Esimest korda kardab Gerda inimesi.
  • 10. Millise tundega Gerda röövlite juurest lahkub? "Gerda nuttis rõõmust."
  • 11. Kas see on eelmise looga võrreldes muutunud?

Kuues lugu. Lapimaa ja Finka.

1. Miks Lapimaa kaladele kirjutab?

Ühest küljest on see “eksootiline” detail, mida Lapimaa ise selgitab: “Mul pole paberit...”.

Teisest küljest on kala Kristuse sümbol (sellest räägime oma õpilastega C. Lewise “Narnia kroonikat” õppides koolivälistes tundides). See on eriline, salajane sõnum: "Lapi naine kirjutas kuivatatud tursale paar sõna ja käskis Gerdal selle eest hästi hoolt kanda..."

Finka, kirja kätte saanud, ei ütle samuti midagi kõva häälega, vaid võtab teksti väga tõsiselt: “Ta luges kirja kolm korda läbi ja jättis selle pähe...”

2. Miks Finka siis “tursa supipotti viskas”?

Lapsed saavad vastata tsitaadiga: "lõppude lõpuks sai turska süüa - Finka juures ei raisatud midagi" või saavad nad aru salasõnumi saatusest - oleme ju juba Finnmarkis endas, kus on Lumekuninganna asub. Kas selliste kalade pidamine on ohtlik?

Pidage meeles skaute, kes sõid ohu korral isegi pabersõnumeid!

3. Miks Finka räägib Kai kohta tõtt mitte Gerdale, vaid sosinal hirvele?

Kiitus võib Gerdat takistada, tema puhtuse segadusse ajada ja tema südamesse uhkust sisendada. Praegu otsustab ta kõik kõhklemata, kuuletudes oma südamele. Ta ei peaks veel teadma.

4. Miks Finka ütleb, et ta ei saa Gerdat tugevamaks teha, kui ta on? Mis on Gerda tugevus?

"...see tugevus on tema südames, tema tugevus on see, et ta on armas, süütu laps." Need sõnad kordavad neid evangeeliumi sõnu, mida vanaema luges viimases peatükis.

  • 5. Kas Finka ei tuletanud Gerdale meelega või kogemata kindaid ja kingi meelde? Kas sellele küsimusele on täpset vastust? Vaevalt. Aga selle peale tasub mõelda.
  • 6. Kuidas Gerda võidab? Mis juhtus, kui Gerda hakkas lugema "Meie isa"?

„Gerda hakkas meie Isa lugema; oli nii külm, et tüdruku hingeõhk muutus kohe paksuks uduks. See udu muutus aina paksemaks, kuid sellest hakkasid välja paistma väikesed heledad inglid, kes maapinnale astudes kasvasid suurteks hirmuäratavateks ingliteks, kiivrid peas ja odad ja kilbid käes. Nende arv aina kasvas ja kui Gerda palve lõpetas, oli tema ümber juba terve leegion moodustunud.

Inglid võtsid lumekoletised odadele ja need murenesid tuhandeteks lumehelvesteks. Gerda võis nüüd julgelt edasi liikuda; inglid silitasid ta käsi ja jalgu ning tal ei olnud enam nii külm. Lõpuks jõudis tüdruk Lumekuninganna paleesse.

Võib-olla sellepärast pidi Gerda oma labakindad unustama, et "Jumala vägi saaks nõrkuses täiuslikuks"?

Seitsmes lugu. Mis juhtus Lumekuninganna saalides ja mis juhtus edasi.

Esiteks tasub kaaluda paleed.

Elutus ja surm - isegi patused, kuid elavatel “inimlikel” nõrkustel jääkarupeo ja kaardimängu koos tülide ja kaklustega näol pole siin kohta. Kõik on geomeetriliselt õige, kõik on ratsionaalne ja südametu. Kurjuse täielik kehastus, mille kohta eelnevates peatükkides võisime vaid aimata: aja peatamine, surm, külm, sümmeetria. Aga siin me näeme Kai. Loeme kirjelduse uuesti läbi:

"On selline mäng - puitlaudadest figuuride voltimine, mida nimetatakse "Hiina pusleks". Kai valmistas jäätükkidest ka erinevaid keerulisi figuure ja seda nimetati "jäämeelemänguks". Tema silmis olid need figuurid kunstiime ja nende voltimine esmatähtis tegevus.

See juhtus sellepärast, et tema silmas oli tükk maagilist peeglit! - milline imeline, puhtalt Andersenia iroonia, millega ta oskab tühja uhkuse enesega rahulolu üle naerda.

Iroonia, mis aitab juba aimata, et ta ei saa inimesele, sellele Lumekuningannale, midagi anda. Sest tal pole midagi. Meenutame siin ka Trolli peeglit. Siin on see jälle meie ees.

Kuid siin on külm - ja mitte hirmutav. Sest Gerda on juba saabunud.

  • 1. Kuidas Gerda Kai südame sulatas? 2. Pisarad ja psalm – miks täpselt? Ja - roosid Kai põskedel, rõõmsad lapsed hakkasid rääkima vanaemast ja roosidest.
  • 3. Kui palju aega läks, enne kui nad tagasi tulid? Paar tundi?

Aga hirv oli juba abiellunud ja metsloomal olid tibud! Pealegi ei peatu siin ka aeg, ta liigub edasi – ja tagurpidi – jälle talvest kevadesse ja suvesse.

  • 4. Kui nad röövliga uuesti kohtuvad, kuidas Gerda käitub?
  • 5. Patsutas röövlit põsele! Kuidas ta otsustas seda teha?
  • 6. Kuidas kodulinn neid tervitas?

"Siis helises kell ja nad tundsid ära oma kodulinna kellatornid." Linn tervitab neid kui kuningaid ja võitjaid!

  • 7. Kes nägi neid esimesena oma kodu sissepääsu juures? Roosid "Vaata katuselt läbi avatud akna!"
  • 8. Kuidas vanaema neid tervitas?

"Mu vanaema istus päikese käes ja luges valju häälega evangeeliumi: "Kui te ei ole nagu lapsed, ei pääse te taevariiki!"

Kui oluline on siin kõik ja kui täpne! Vanaema istub ja loeb, nagu poleks midagi juhtunud. Teda valgustab soe päike – headus ja tõde on temaga. Elu läheb edasi nagu tavaliselt.

Ja täiskasvanud lapsed võitsid küüniliste kildude külma, ratsionaalse täiskasvanuea ja jäid "südamest ja hingest" lasteks.

9. Miks paneb Andersen selle konkreetse tsitaadi evangeeliumist vanaemale suhu? Kuidas kajastub see psalmi ja Finca sõnadega Gerda tugevuse kohta?

Meenutagem teismeea ja seda, et Kail oli häbi näida väike - olla nagu lapsed, talle tundus, et hea olla on häbi, et täiskasvanu on ebaviisakas, mõnitav, kuid väga õpetatud poiss - selle ta sai. põles, või õigemini, külmus peaaegu surnuks!

10. Kust siis lapsed tulid?

Kui evangeeliumi järgi, siis taevariiki.

11. Aga nad on elus! Mida see tähendab? “Kai ja Gerda vaatasid teineteisele otsa ja mõistsid alles siis vana psalmi tähendust:

Roosid õitsevad... Ilu, ilu! Varsti näeme beebi Kristust.

Nii nad istusidki kõrvuti, mõlemad juba täiskasvanud, aga hingelt ja hingelt lapsed, ja väljas oli soe õnnistatud suvi!”

Suvi on soe, viljakas, roosid õitsevad ning kõrvuti istuvad poiss ja tüdruk - taevapilt medaljonis.

Kõik on nagu alati – evangeeliumi järgi: Taevariik on meie sees!

Miks aga muinasjutt, mille nimi seostub rohkem jõuludega, eostatud ja loodud just lihavõttepühadena? Nagu muinasjutt ülestõusmisest! Millest siin veel rääkida?!.

Niisiis, teekond läbi muinasjutu on lõppenud. Kas oleme kõike märganud, kõik öelnud? Muidugi mitte. Aga see, mida me valjusti välja ei öelnud, jäi ikka meie südamesse, selle oli Andersen juba ammu öelnud. Ja saame koos lastega mõelda, Kai ja Gerdat meeles pidada ning tahvlile kirjutada, mida tähendab olla nagu lapsed.

Olla laste moodi tähendab: mitte olla uhke, mitte lasta end õhku lasta, usaldada, armastada, end alandada, mitte häbeneda olla hea, näha ilu.

Munitsipaalharidusasutus

«Keskkool koos. Tersa"

Volski rajoon, Saratovi oblast

Tunni kokkuvõte kirjanduslikust lugemisest
4. klassis

H.H. Anderseni muinasjutt"Lumekuninganna"

ette valmistatud

algkooli õpetaja

Antropova Ljudmila Aleksandrovna

Koos. Tersa

2014. aasta

Tunni teema: G.Kh. muinasjutt. Anderseni "Lumekuninganna"Tunni tüüp: Uut teemat uurides. Õpetaja eesmärgid: laiendada õpilaste arusaama G.Kh. muinasjuttudest. Andersen; jätkuvalt arendada oskust sidusalt väljendada oma mõtteid ja analüüsida muinasjuttu; kasvatada lugemishuvi ja armastust. Planeeritud tulemused:Teema:õppida lugemise õppimise käigus vaikselt lugema; leida ja eristada autori muinasjutus kunstilisi väljendusvahendeid; saab võimaluse õppida tekstis orienteeruma; Toetage oma järeldusi tekstiga. Metasubjekt UUD:Kognitiivne: konstrueerida vabatahtlikult õpiülesannet arvestades suulisi väiteid. Isiklik: ilmutada huvi teatud tüüpi loominguliste tegevuste vastu, mis põhinevad kirjandusteostel. Tundide ajal.I.Aja korraldamine. Kohtumine raamatu või sõbraga, Kõigi jaoks on see nagu puhkus, ja lapse hinge jaoks on see Ariadne niit, mis juhatab muinasjuttudest, eepostest ja legendidest päriselu, teaduse ja teadmiste maailma. II.Teadmiste uuendamine.- Milliseid tundeid ja muljeid Anderseni nimi teis tekitab. Isa ema__________. 15-aastaselt läks ta mõne taalriga ___________-sse õnne otsima. Ta tahtis saada _____________. Kuulsus tuli Andersenile ________________ (Vastused: 1805, kingsepp, pesumees, Kopenhaagen, näitleja, 25-aastane)III. Sissejuhatus teemasse - Oli talv. Väikesel Andersenil talvesaapaid polnud, ta istus kodus ja mõtles välja lugusid vapratest rüütlitest. Mõnikord soojendas ta pliidil vaskmünti ja kandis selle jäätunud klaasile. Jää mündi all sulas ja väike Andersen nägi läbi läbipaistva ringi, mis tänaval toimus. Ja siis ühel päeval tänaval toimuvat vaadates ütles ta emale: "Ema!" Vaata, kui ilusad mustrid on aknal. Kas sa näed? Seal on valges kleidis naine, tal on kroon peas ja ta sirutab oma käed minu poole. asju, sõidab oma kristallsaanis ringi ja vaatab akendesse! Näete, see pole hea." Tuli kuri tuisk, Gerda kaotas sõbra: Kai tormas jääkuningriiki. Gerda, Gerda, aita mind välja! Tuisk tiirleb paremale, vasakule Muinasjutus……. (Lumekuninganna) IV. Teema väljakuulutamine ja tunni eesmärkide seadmine.- “Lumekuninganna” on Anderseni esimene suur muinasjutt. Kuidas seletada muinasjutu nime? Mitmest loost koosneb muinasjutt - Mille poolest sarnaneb muinasjutu algus rahvajutule ja mille poolest see erineb? V.Õpilaste lugemine ketis. (Lk 67–70 rist.)VI. Uue materjali valdamine.Test "Tähelepanelik lugeja" Vali õige vastus.

    Millise sõna tegi Kai Lumekuninganna palee jäätükkidest?
a) lumehelves; b) igavik c) talv. 2.Kes valvas röövlilossi? a) Bogatyrs; b) lumememmed; c) buldogid. 3. Millise Gerda asjadest jättis röövel endale? a) sidumine; b) müts; c) kasukas. 4. Kes aitas Gerdat printsi ja printsessi palees? kass; b) koer; c) ronk. 5. Väikese röövli relvad: a) vibu; b) mõõk; c) nuga. 6. Mis maagiline objekt Kai silma sattus? a) Mote; b) jäätükk; c) liivatera. 7. Millise maagilise eseme valmistas kuri troll. peegel; b) käärid; c) taskulamp. 8.Kuhu lubas Kai Lumekuninganna panna? a) tulle; b) pliidil; c) pliidil. 9. Kellest tundis Gerda ära, et Kai on koos Lumekuningannaga? a) Starlingilt; b) luiged; c) tuvid Vastused: 1-b; 2-tolline; 3-a; 4-tolline; 5-tolline; 6-b; 7-a; 8-b; 9-tolline. VII. Vestlus.-Kuidas mõistate muinasjutu lõppu (Andersen ütleb oma muinasjutus lugejale, et kui inimene tahab midagi saavutada, kui see inimene on lahke ja südamlik, siis aitavad teda nii loodus kui ka inimesed? inimene saavutab kindlasti oma eesmärgi.) -Millist osalust mängib loodus süžee kujunemisel? (Rõõmus ja õitsev loodusmaailm - vabad linnud, puud, jõed, kaunid lilled ja loomad - elu ja õitsemise sümbol. Lilled, linnud ja kiire hirv aitavad Gerdal Kai leida. See muudab Anderseni muinasjutu seotuks vene rahvajuttudega ja teiste rahvaste muinasjutud) - millised meeldisid teile kõige rohkem muinasjutu “Lumekuninganna” episoodid? (Episoodid loetakse ette). - Kes on selle muinasjutu tõeline kangelanna? (Gerda. Tal on kõik, mis Lumekuningannal puudub: lahke süda ja suurim pühendumus) Järeldus: "Hea, tõde ja ilu võidavad!"- Näib, et Andersen räägib oma muinasjutus. VIII. Tunni kokkuvõte.-Mis on H. H. Anderseni muinasjuttude ebatavaline jõud? Mis on H. H. Anderseni muinasjuttudes peamine?Millele H.H. Andersen oma elu pühendas? Miks tema nimi ja jutud ikka veel elavad ja inimeste südameid erutavad?IX. Kodutöö: Kirjutage loetud muinasjutu kohta arvustus. Memo nr 1. 1.Milline tükk sulle meeldis? 2. Kes on selle autor? Milline tegelastest teile meeldis? Miks? 3.Nimeta positiivne kangelane? 4.Mis teile selle töö juures meeldis? Memo nr 2 1.Milline tükk sulle meeldis? 2. Kes on selle autor? Milliseid sama autori teoseid olete lugenud? 3.Nimeta positiivne kangelane? Milliseid tegusid ta mäletas?4. Mida positiivset sooviksite sellelt kangelaselt võtta 5. Mis teile selle töö juures meeldis?

Kasutatud kirjanduse loetelu

N.A.Tšurakova Kirjanduslik lugemine 4. klass: Õpikulugeja. – M: Akadeemiline raamat/õpik. 2014. aasta

N.A.Tšurakova Kirjanduslik lugemine 4. klass: käsiraamat õpetajatele. – Kirjastus “Õpetaja” 2013. a

ÕPPEAINE – Kirjanduslik lugemine

KLASS - 4

ÕPETAJA – Romanova I.P.

TUNNI TEEMA -Suure jutuvestja külastamine. Kooliväline lugemistund H. C. Anderseni muinasjutu “Lumekuninganna” ainetel.

Tunni tüüp: teadmiste ja tegevusmeetodite üldistamine ja süstematiseerimine

Õppetegevuse korraldamise vorm: eesmine, individuaalne

Õppeeesmärgid:

Korraldada õpilaste tegevust kirjandusteoreetiliste teadmiste üldistamiseks ja süstematiseerimiseks;

Luua tingimused õpitava materjali rakendamiseks tekstiga töötamisel;

Õpilase isiksuse arendamisele suunatud eesmärgid:

Luua tingimused kooliõpilaste oskuste arendamiseks oma seisukohtade kujundamiseks, selle väljendamiseks ja argumenteerimiseks;

Luua tingimused, et arendada oskust leida teosest autori stiili eripärasid ja mõelda nende kunstilisele tähendusele.

Hariduslik eesmärgid :

Luua tingimused õpilaste elupositsiooni kujunemiseks, lähtudes headuse, armastuse ja vastastikuse abistamise prioriteedist.

Meetodid: reproduktiivne, verbaalne, visuaalne, praktiline.

Etapid

Õpetaja tegevus

Õpilaste tegevus

Planeeritud tulemus

Teadmiste kogumi süstematiseerimine

korraldada õpilaste tegevust kirjandusteoreetiliste teadmiste üldistamiseks ja süstematiseerimiseks.

õppetegevuse eesmärkide aktsepteerimine

valmisolek tekstiga töötamiseks

Teadmiste iseseisev rakendamine muutunud tingimustes.

luua tingimused õpitava materjali rakendamiseks tekstiga töötamisel

tugevdada kõneoskust, tekstiga töötamise oskusi

oskus sõnastada oma seisukoht, seda väljendada ja argumenteerida

Teadmiste hindamine ja korrigeerimine

teadmiste kontrolli ja korrigeerimise korraldamine

enesekontrolli organiseerimine

teema valdamise tase

Peegeldus

enesehindamise organisatsioon

tõeline arusaam oma isiklikust ja hariduslikust kasvust

Tundide ajal.

1. etapp.

Tunni algus määrab õppetunni tooni, loob meeleolu loominguliseks tegevuseks ja lülitab sisse inimese emotsionaalse sfääri.

Õpetaja sõna : (esimese etapi eesmärgi seadmine)

Kas sa kuulsid poisid? Täna pole meil lihtsalt õppetund – täna kutsutakse meid külastama muinasjuttu. Muinasjutt tahab meid selle proovile panna me teame sellest, sest täna on meil muinasjuttude viimane õppetund. Kuid muinasjutule ei meeldi juhuslikud külastajad. Sellesse sisenemiseks peate muinasjutust kõike rääkima. Muinasjutu luugid on lukus ja neid ei ole lihtne avada. Niisiis, proovime seda!

Kordamine.

Mis on juhtunud muinasjutt? (See on suulise rahvakunsti žanr, mis põhineb ilukirjandusel, fantaasial)

Mis on juhtunud žanr?

Mis on juhtunud rahvaluule?

Mille poolest erineb muinasjutt? rahvast kirjandusest?

Teine faas .

See on kõige olulisem etapp, mis põhineb kõigi tunniainete koostöö ja koosloome dialoogimeetoditel. Selles etapis on need fikseeritud kõneoskused, oskused tekstiga töötamine, oskused arenevad vaidlema teie seisukoht.

Vestlus küsimuste üle (võimaldab sujuvalt üle minna tunni teemale)

Näete, poisid! Luugid ei avane. Ilmselt on midagi, mida me pole veel nimetanud. Mida peate veel muinasjutu külastamiseks teadma? (autor ja pealkiri).

Sündinud Taani, Kopenhaagenis. Pesunaise ja kingsepa poeg. Ta õppis riigi kulul gümnaasiumis, töötas kudujana, teenis teatris, temast sai kuulsus, kirstu taga kõndis kuningas ise ja terve hulk säravaid printsesse ja printse. Ja nüüd kutsutakse teda suureks jutuvestjaks. Kes see on? (Hans Christian Andersen).

Kuid meie luugid on endiselt suletud. Mida sa veel teadma pead? (nimi)

Mu laual on lilled. See roosid. Teate paljusid Anderseni muinasjutte. Millise muinasjutu kangelaste jaoks olid need lilled lemmikud? (Kai ja Gerda. “Lumekuninganna”).

Õige. Nüüd on meie luugid avanenud ja me läheme külastama muinasjuttu. (Näitatakse katkendit filmist “Lumekuninganna saladus”, mängitakse laulu Lumekuningannast)

Töö tekstiga .

Muinasjuttu Lumekuningannast teate juba lapsepõlvest hästi. Nüüd teeme kindlaks, kes on tekstiga kõige paremini tuttav. Teie ees on muinasjutu peatükkide nimed. Sinu oma ülesanne järjesta need nimed autori poolt nende paiknemise järjekorda. (Poisid täidavad ülesande. Hinnatakse esimesena lõpetanud õpilase tööd.)

Tänapäeval pole mõtet muinasjuttu ümber jutustada, sest meie ülesanne on keerulisem. Peame ju välja selgitama, miks H. C. Andersen selle tiitli sai suurepärane jutuvestja. Kõigepealt peame tõestama mis on meie ees tõeline muinasjutt ja siis leida autori stiilile iseloomulikke jooni. Siin on tekstid katkenditega muinasjutust “Lumekuninganna”. Lugege need lõigud hoolikalt läbi ja leidke neist žanri märgid. (Elemendid maagia, vapustav kangelased, kuningad, printsessid, maagiline loss)

Niisiis, poisid, oleme tõestanud, et see on tõesti muinasjutt. Ja nüüd peame otsustama autori stiili tunnused.

Vaadake tekste uuesti hoolikalt. Mis on teie arvates Anderseni muinasjutu ja rahvajuttude vahe? Mida ebatavalist võite selles leida?

(Tema muinasjuttude süžeed ja "lood" nagu ta neid kutsus, igapäevaelust ammutatud. Ja imesid ei juhtu mitte kauges kuningriigis, vaid majas, õues. Muidugi on Anderseni muinasjutus kuningad ja printsessid, maagilised paleed, aga need satuvad neisse tavalised lapsed.)

Proovige nüüd leida veel üks huvitav Anderseni tehnika. Kangelanna ise ütleb meile ...

(Kõlab fragment filmist “Lumekuninganna saladused”. “Kus on muinasjutt? Kus on ime?...")

Veel üks huvitav jutuvestja tehnika on: taandades kõrge plaani igapäevaseks. Pöördugem tekstide poole ja leiame sellele kinnitust.

(Tekstiga töötamise käigus rõhutavad poisid rohelisega žanri tunnuseid ja punasega autori stiili tunnuseid. Veeru “Märkmed” veeris on ülaltoodud tehnikad kirjutatud pastaga sobiv värv)

Mis eesmärk on luua selline ebatavaline muinasjutt, kus tavalised lapsed teevad imesid mitte maagia abil, vaid tänu tahtejõule, iseloomule, tänu tulihingelisele armastuse tundele ja soovile aidata hädas sõpra? Mida tahtis autor meile, lugejatele, 21. sajandi lastele öelda?

(Autori eesmärk- väljendada ideed lihtsa inimese tugevusest, keda juhib armastuse ja kaastunde tunne. Kõige hämmastavam on see, et see jõud kehastab mitte võimas isiksus, vaid habras tüdruk lihtsast perekonnast. Anderseni muinasjutte lugedes saame aru, et lastele meeldib oleme võimelised tegema imesid, kui meie südames põleb armastuse ja sõpruse tuli. Selline tuli võib sulada Ja jääpalee ja jäähing.

Järeldus: Anderseni muinasjutud ei muuda meid mitte ainult lahkemaks ja heldemaks. Nad õpetavad nägema ilu kõiges: vihmapiisas, linnulaulus, lilledes. Nad õpetavad meid unistama. Need on adresseeritud erinevas vanuses inimestele ja sisaldavad rahvatarkust. Helid viimane laul muinasjutust "Lumekuninganna saladus"

Tunni etapp 3 . Teadmiste hindamine ja korrigeerimine

Õpilaste tööde hindamine.

Kodutöö: kirjutage miniatuurne essee pakutud teemadel:

1. Miks ma armastan Anderseni muinasjutte.

2. Muinasjuttude roll minu elus

3.. Kas meil on muinasjutte vaja?