Ярианы эмчилгээний хичээлийг w-ээр ялгах. Ганцаарчилсан хичээл "Дууны ялгаа. Үгийн авиа-үсгийн шинжилгээ

Урьдчилан үзэх:

Бие даасан хичээлүүдийн хураангуй

Сэдэв: Дууны ялгаа [S] - [W]

Зорилтот: дуу авианы ялгаа[S] - [W].

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Үе, үг, хэллэг, хэллэг дэх дуу авианы зөв дуудлагыг бататгах.
  • Эдгээр дууг чих, дуудлагаар нь ялгаж сурах,
  • Нэр үгээс тэмдэгт үгийг хувиргах чадварыг бэхжүүлэх,
  • Үгэнд дуу авианы байрлалыг тодорхойлох.
  • Төрөл бүрийн хяналтын үндсэн дээр [Ш], [С] дууны акустик-артикуляцийн шинж чанарыг өгч сурах;
  • Үе мөчний дасгалуудыг мэддэг байх;
  • Ш ба С үсгийн график дүрсийг мэдэх;

Боловсролын:

  • Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх
  • Логик сэтгэлгээний хөгжлийг дэмжих
  • Сонсголын анхаарал, ой санамжийг сайжруулах
  • Бүхэл бүтэн ойлголтыг хөгжүүлэх
  • Нарийн болон бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • Зөв яриаг эзэмших хүслийг төлөвшүүлэх;
  • Бие даасан байдал, санаачлагыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: Эгшигт эгшгийн шилтгээний дүр төрх, нэр нь S ба Ш авиаг агуулсан биетүүдийн дүрс бүхий гайхамшигт орны зураг, объектын зураг, хөхөө, аймшгийн зураг.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Бид одоо ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Тэнд ямар том мод байдгийг надад харуулаарай (гараа өргөх)

Халуун салхи үлээв - Ш-ш-ш, навчис чимээ шуугиантай (хуруугаа хурдан хөдөлгөв)

Хүйтэн салхи үлээж, сссс, нарс найгав (гараа даллаж, ганхав)

Салхи намдав - навч ч, мөчрүүд ч хөдлөхгүй (бид сууна)

2. Дуу авианы шинж чанар

Дулаан сэвшээ салхинд навчис яаж шуугив (Ш-ш-ш).

Хүйтэн салхи хэрхэн үлээв (Ssss).

Өнөөдөр бид S ба Ш дууг давтах болно.

Манай S дуу юу вэ?

Согл, хатуу, уйтгартай, хүйтэн урсгал, дунд.

Ш ямар дуу вэ?

Ogl, tv, уйтгартай, дулаан, өргөн урсгалтай.

3. Үг үсгээр дадлага хийх.

Дуунууд аялалд явахаар шийдэв. Тэгээд бид тэдэнтэй хамт явах болно. Одоо дуу чимээ Улаан цайз руу ойртсон, ямар дуу чимээ тэнд амьдардаг вэ? (эгшиг).

Эгшигтэй С, Ш авиануудтай нөхөрлөе. С дуу нь А авиатай нөхөрлөж, юу болсон бэ (Үг SA)..(Тэгвэл СУ, Ша, Шо, Шу)

Са-Ша, Су-Шу, Со-Шо гэсэн үеүүд танил болсон. Дараа нь тэд хоорондоо ярилцахаар шийдэв. Эхлээд гайхсан - Са-Са? Ша-Ша?

Дараа нь биширч-Су-Су! Шу-Шу!.

Тэгээд дараа нь гунигтай-Тийм-Тийм-Тийм. Шо-Шо-Шо.

Ш авиа нь "түүний" бүх үгийг нэрлэхийг биднээс хүсдэг. С дуу нь "түүний".

Дуунууд бидэн дээр ирж, тэдгээрийг хэрхэн тодорхойлохыг асуув (дуу чимээ)

Үгүүдийг нь тавиад А эгшгийг О авиагаар сольж бичье. Бид ямар үе авсан бэ? Тэгэхээр.

Одоо S гийгүүлэгчийг Ш авиагаар сольъё.

Одоо "Анхны чих..., одоо сахлаа" гэсэн үгсийг хэлцгээе.

Аяга баавгай.

4. Динамик түр зогсолт

Гайхамшигт оронд харсан объект, амьтдыг дүрслэхийн тулд нүүрний хувирал, позыг ашигла.

На-на-на бид зааныг дүрсэлдэг.

Woo-woo-woo бид шар шувууг дүрслэх болно.

Af-af-af бид хуучин хувцасны шүүгээ шиг зогсох болно.

Нисье, онгоц шиг нисье.

5. Үгээр дасгал хийх

Одоо манайд өвөл болж байна.

Мөн зурагтай ид шидийн цасан ширхгүүд бидэнд ирэв. Ш дуутай цасан ширхгийг машинд, S авиатай цасан ширхгийг чарганд хийх хэрэгтэй.

Дуу чимээ хаана байна - эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд?

Дуунууд бидэнтэй хамт инээхийг хүсч, үлгэр зохиож, миний араас давт:

лон-лон-лон заан хүрз дээр унаж байна,

SA-sa-sa бол саран дээр сууж буй үнэг юм.

Хараач, шувуу бидэн рүү нисэв. Түүний нэр нь (хөхөө) гэж нэрлэгддэг Kush үеийг агуулдаг.

Тэрээр шилтгээнд ганцаараа амьдардаг Аймшигт шувуунд С, Ш хоёрын дуу гарсан гэж тэр мэдээлэв. Тэр үгэнд байгаа авиаг хооронд нь хольж, бүр үг хольсон. Бид одоо түүн дээр очно.

Түүний юу хийснийг сонсоорой:

Муур савыг барьж авдаг

Ээж хулганаа угааж байна.

Зураачид хүүхдүүдийн өмнө хархыг зурдаг.

Гал сөнөөгч дуулга өмсдөг

Саша Каска идсэн.

Би яаж зөв хэлэх ёстой вэ?

Аймшигт хорхой бүх зүйлийг байрандаа буцааж өгөхийн тулд миний нэрлэх үгсээс түүнд сайхан үгсийг хэлье.

Энэ нь ямар хайр сэтгэл байх вэ? (Амруулагч-Тендер).

Сайхан сэтгэл бол сайхан сэтгэл юм.

Эр зориг - зоригтой.

Алдар алдар.

Сайн хийлээ! Та үүнийг хийсэн!

6. D/i “Үг бүтээх”

Scarecrow биднийг сонирхолтой даалгавар биелүүлэхийг урьж байна. Баг-намар-бут гэсэн үгсээс эхний дууг авч, үгийг нэгтгэснээр та Шүүс гэдэг үгийг олж авна. Үслэг цув-нугас-намуу нь Шуугиан болж хувирав.

Оньсого тааварлаарай: дулаахан, сэвсгэр, өвлийн улиралд биднийг дулаацуулдаг (үслэг цув)

Хэдэн үетэй вэ? тооцоогоо хий.

Зөөлөн сарвуу, сарвууны зураас (муур).

Дөрвөн ах нар нэг малгай (ширээ) дор зогсож байна.

Сайн хийлээ!

Дуу авианы тухай шүлэг сурцгаая.

S авиаг Ш авиатай андуурах гэж яарах хэрэггүй

Үслэг баавгайг аяга гэж хэлж болохгүй

Хэрэв муур харх идсэн бол түүнийг бүү хэл.

7. Хэл мушгих, зүйр цэцэн үг

Саша хурдны зам дагуу алхаж, хатаагч соржээ.

Тэр царайлаг нь сайн биш, харин бизнест сайн нь сайн.

Хүн амины хэрэг гарах болно.

8. Гарны нарийн моторт ур чадвар.

Scarecrow-д эдгээр үсгийг сүүдэрлэхэд тусалцгаая. (Хүүхэд C ба W үсгийг цохино).

Сайн хийлээ!

12. Хичээлийн хураангуй

Ингээд бид гайхамшгийн орноос явлаа.

Танд аялал таалагдсан уу?

Бид ямар дуугаар аялсан бэ?


Хураангуй Хичээлийн төрөл: авиа зүй.

Ангийн төрөл: урд талын.

Хичээлийн сэдэв: "С-Ш дуу авианы ялгаа."

Зорилго: - үе, үг, хэллэг дэх s-sh авианы зөв дуудлагыг ялгах, нэгтгэх;

Зорилго: фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх, ярианы амьсгалах, сэтгэцийн үйл явцыг идэвхжүүлэх: ойлголт, анхаарал, төсөөлөл, сэтгэлгээ.

Үгийн санг баяжуулах, хүүхдийн ярианы явцад өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх, фонемик дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдийг ярианы илтгэл гаргахад түлхэц өгөх; бие биедээ сайн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, S - W үсэг бүхий зураг, үе мөчний гимнастикийн гарын авлага (катерпиллар хэлбэрээр), үнэг тоглоом, зурагтай хувцасны хавчаар, салхины чимээг бичих "Цэвэр илтгэгчид зурагтай" танилцуулга ойд, ​​бичгийн даалгавар - цэг, бөмбөг, үсэг дугуйл.

1.Сэтгэл төрүүлэх үе шат

Залуус аа, тэд бидэнд ойн сургуулиас захидал илгээсэн. Одоо би үүнийг уншина: "Эрхэм залуус аа, бид "Зөв ярьж сурах" уралдаантай болно. Энэ бол цэцэрлэгт хамрагдаж буй хүүхдүүдийн дунд зохиогддог тэмцээн юм” гэлээ.

Хүүхдүүдийн зорилго тавих.

Биднийг энэ тэмцээнд урьж магадгүй гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд ээ, энэ тэмцээнд оролцохын тулд бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

Та үүнийг сурахад бэлэн үү?

Үүнийг хийхийн тулд бид ой руу, найз нөхөддөө очдог. Магадгүй тэд бидэнд тусалж магадгүй юм.

2. Үндсэн үе шат

Амьсгалын дасгал (салхины чимээ)

Бид ойд байна гэж төсөөлөөд үз дээ. Бид нүдээ аниад зуны дулаан ойд, шувууд дуулж, эрвээхэйнүүд нисэж байна гэж төсөөлөв. Ойд олон мод бий, бид хоёр гараа өргөөд мод гэж дүр эсгэсэн. Салхи сэвэлзэж, навчис исгэрч, мөчрүүд найгана. Ш-ш-ш бүлээн салхи үлээж, гэнэт хүйтэн салхи үлээв.Дуу авианы шинжилгээ, харьцуулсан шинж чанар

Ойн цэвэрлэгээ рүү явцгаая. Ямар сэвшээ салхи үлээж байсныг санацгаая: бүлээн салхи хэрхэн үлээж байсныг хэлээч? Чшш. Энэ дууг дуудах үед хэл нь орой дээр, шүдний ард байдаг. . [sh] авиаг дуудах үед уруул, хэл хэрхэн ажилладаг вэ?

Хүүхдүүд. [w] дууг дуудахдаа бидний уруул "хоолой" болж, шүдээ нийлүүлж, хэлээ тагнай руу "аяга" өргөдөг. Хүйтэн салхи хэрхэн үлээж байсныг хэлээч? сссс. Бид с авиаг дуудах үед хэл хаана байрладаг вэ? Шүдний хооронд. [s] дууг дуудах үед бидний уруул, шүд, хэл юу хийдэг вэ?

Хүүхдүүд. Бид [s] дууг дуудах үед уруул инээмсэглэж, шүдээ хааж, хэлний үзүүр нь доод шүдэндээ байрладаг.

Эдгээр дуу чимээний талаар бид өөр юу хэлж чадах вэ? Хүүхдүүд. Эдгээр дуу чимээ нь гийгүүлэгч, дуугүй байдаг. Ярианы эмч. Чи яагаад ингэж бодоов?

Хүүхдүүд. Тэднийг дуулах боломжгүй. Тэд чимээ шуугианаар хийгдсэн байдаг. Амнаас гарах агаар нь саадтай тулгардаг.

Ярианы эмч. Эдгээр дуу чимээ нь уйтгартай гэдгийг батал.

Хүүхдүүд алгаараа чихээ таглаж, гарынхаа ар талыг хоолойд нь тавиад [s], [sh] дууг дууддаг. Хэл ярианы эмч хүүхдүүдийн хариултыг нэгтгэн дүгнэдэг.

Эдгээр дуу авиаг үсгээр илэрхийлж болно гэдгийг бид мэднэ. Би дууг дуудах болно, чи надад үсгийг харуул.

Тэмдэглэлийн дэвтэр дээр ажиллах. О.С. Гомзяк "Би зөв бичих болно"

S-SH бичгийн даалгавар.

Артикуляцийн гимнастик. Катерпиллар хэлбэрээр.

Ойн цэвэрлэгээнд хэн байгааг хараарай. Энэ бол катерпиллар, тэр бас бидэнтэй тоглохыг хүсч байна. Үүнийг хийхийн тулд бид катерпиллярын тойрог бүрийг ээлжлэн эргүүлэх хэрэгтэй бөгөөд энэ нь гимнастик хийхэд тусална.

Оньсого тааж, тэмцээнд бэлтгэхэд туслахаар бидэн дээр хэн ирснийг та олж мэдэх болно.

Энэ юу болохыг хараарай:

Бүх зүйл алт шиг шатдаг

Үслэг дээлтэй алхаж байна хонгор минь

Сүүл нь сэвсгэр, том.

Үнэг

Үнэг гэдэг үгэнд ямар гийгүүлэгч авиа сонсогддог вэ? Лиза чамтай тоглохыг хүсч байна

Лиза бидэн дээр хэрхэн ирснээ хэлэхийг хүсч байна. Зөвхөн тэр ганц үг хэлэхгүй, та алийг нь таах хэрэгтэй.

Сонсголын диктант.

Би чам руу зам дагуу алхаж, алхаж, алхаж, .... (ирсэн). Цаашид тэр алхаж, клиринг, руссулагаар алхав ... (олсон). Тэр алхаж, алхсаар модны дэргэд ирэв ... (ойртлоо). Модны зөгий догшин, би цаашаа... (явлаа). Нэг овоохой хараад дөхөж очлоо... (ойртлоо). Би овоохой руу орлоо...(орох) найзууд маань тэнд байгаа эсэхийг мэдэхийн тулд, үгүй, би үргэлжлүүлэв ... (яв). Тэр алхаж, алхсаар чам дээр ирсэн ... (ирсэн).

Хүүхдүүд ээ, үнэгний үлгэрт бид ямар дууг ихэвчлэн сонсдог байсныг надад хэлээч? (w)

Дууг чихээр тодорхойлох (тойрог хэлбэрээр)

Тоглоом "Хэрэв та w дууг сонсвол алга таш, s дууг сонсвол хөлөө дар."

(хулгана, байшин, муур, ширээ, яншуй, цэцэрлэг, ширээ, зул сарын гацуур мод, үслэг цув, сандал, малгай, автобус, боргоцой.

Гутал, давс, чарга.)

"Үгийг s эсвэл sh дуугаар дуусга" тоглоом (бөмбөгөөр)

Би чамд дуусаагүй үгтэй бөмбөг шидэх болно, чи надад бөмбөгийг буцааж өгч, дууссан үгийг S эсвэл Ш авиа нэмсэн дуудна.

Мали(ш), чангаанз(ууд), бид(ш), анана(ууд), кама(ш).

s-sh авианы үе дэх дуудлага.

"Цээжлэх ба давтах" тоглоом (танилцуулга).

са, са, са - энд соно ирлээ

ша, ша, ша - Би гоймонтой

су, су, су - бид үнэг харсан

шу, шу, шу - Би туг намируулж байна

тийм, тийм, тийм - Соня дугуйтай

sho, sho, sho - зуны улиралд сайн

sy, sy, sy - муурны загас сахалтай

ши, ши, ши - хүүхдүүд шуугиж байна

Физминутка

Нар унтаж, тэнгэр унтаж байна, (алгыг зүүн хацар руу, баруун хацар руу)

Салхи хүртэл ямар ч чимээ гаргадаггүй. (бид гараа дээш өргөв)

Өглөө эрт нар мандсан, (гараа өргөөд, сунгав)

Бүх туяагаа илгээв. (бид гараа дээш өргөв)

Гэнэт салхи үлээв (бид гараа дээш доош даллав)

Тэнгэр бүрхэг байна. (гараараа тагласан нүүр)

Тэгээд модыг сэгсэрлээ. (Их бие зүүн - баруун тийш эргэлддэг)

Дээвэр дээр бороо шивэрч (газар дээрээ үсрэх)

Дээвэр дээр бороо орж байна (алгаа таших)

Нар доош живж байна. (урагш тонгойх)

Тиймээс тэр үүлний ард нуугдав (бид бөхийв)

Нэг ч туяа харагдахгүй байна. (тэд босоод гараа ардаа нуув)

Тоглоом "Алдаа засах"

Лиза биднийг тэмцээнд бэлдэхийн тулд илүү олон даалгавар авчирсан.

Муур савыг барьж авдаг. Ээж хулганаа угааж байна. Зураачид хүүхдүүдийн өмнө хархыг зурдаг. Гал сөнөөгч будаа барьдаг. Саша дуулга идэж байв.

Тоглоом "Зураг тараах" (дохио карт)

Хувцасны хавчаар дээр наасан зургууд байгаа тул та тэдэнд зориулсан газар олох хэрэгтэй. Энэ байшинд ямар дуу чимээ амьдардаг гэж та бодож байна вэ? (в) Энэ байшинд уу? (w). Зөв хуваарилахын тулд та үгийг дуудаж, энэ үгэнд ямар дуу сонсогдож байгааг сонсож, хүссэн байшиндаа хавсаргах хэрэгтэй. (гутал, ширээ, үслэг цув, чарга, боргоцой, автобус, нохой, хулгана, хан боргоцой, чарга, муур, малгай, машин)

3. Хичээлийн хураангуй

Таны сэтгэл санаа ямар байна? Биднийг тэмцээнд хэрхэн бэлдсэн гэж бодож байна вэ? Тэмцээнд бэлтгэхэд хэн тусалсан бэ? Үүний тулд бид юу хийсэн бэ? Энэ нь бидэнд хаана хэрэгтэй вэ? Үнэг чамтай баяртай гэж байна.

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага Нөхөн олговор 26-р цэцэрлэг

Ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй "Дууны ялгаа [s] -[ w] »

багш-ярианы эмч Елена Сергеевна Викторова бэлтгэсэн

Вологда, 2016 он

Даалгаварууд:

  • Нэр үгээс харьцангуй нэр үг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх.
  • Нэр үгийн багасгах хэлбэр үүсэхийг бататгах.
  • Эрэгтэй, эмэгтэй гэсэн нэр үгтэй нэр үгийн тохиролцоог бэхжүүлэх. R., нэгж h., Im.p.
  • Эмэгтэйлэг, ганцаарчилсан, i.p.-ийн нэр үгтэй тооны тохиролцоог бэхжүүлэх.
  • Үг, хэллэг дэх [s]-[sh] авиаг ялгах.
  • Ярианы зөв амьсгалыг бий болгох.
  • Сонсголын болон харааны анхаарал, санах ой, сэтгэлгээ, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх
  • Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: сэдэвт зураг, тоолох саваа.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулах цаг.

Яриа эмч: Хараач, өнөөдөр бидэнд зочид ирж байна, сайн уу гэж хэлээрэй.

Ярианы эмч: Өдөр бүр, үргэлж, хаа сайгүй,

Хичээл дээр, тоглоомонд

Бид чанга, тод ярьдаг

Мөн бид хэзээ ч яардаггүй!

Яриа эмч: Надад хэлээч, одоо жилийн хэдэн цаг болж байна вэ?

Хүүхэд: Одоо жилийн намрын цаг.

Ярианы эмч: Зөв. Надтай хамт ирээд хурууны дасгал хий.

"НАМР" хурууны гимнастик

Салхи ой дундуур нисэв, (Алганы гөлгөр долгион шиг хөдөлгөөн.)

Салхи навчийг тоолж: (Нэг хуруугаа хоёр гараараа нугалах)

Энд царс мод байна,

Энд агч байна,

Энд сийлсэн эгц мод байна,

Энд хус модноос - алтан,

Энд улиас модны сүүлчийн навч байна (Тайван алгаа ширээн дээр тавь.)

Салхи түүнийг зам руу хийв.

Амьсгалын дасгалууд.

Яриа эмч: Модноос навчис унав. Гадаа хүйтэрч, цас орж байна. Салхи яаж хийсдэгийг үзүүлье. Бид мөрөө өргөхгүйгээр хамраараа амьсгалж, хацраа хийлгүйгээр амаараа амьсгалдаг. (амьсгалын дасгал, хөвөн дээр үлээх)

Ярианы эмч: Сайн байна. Одоо бид нэртэй тоглоом тоглох болно"Дууг сонсох" (сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх).

Би янз бүрийн дуу чимээ гаргах болно, та [S] дууг сонсоход - алгаа таших, [Ш] дууг сонсоход - гараа дээш өргө.

Ярианы эмч нь дуу авиаг дууддаг: a, u, sh, i, s, o, sh, z, s, s, d, x, sh. Үе: ма, са, ко, ву, ша, бид, зо, шу, би, сэ. Үг: хамар, гар, малгай, нохой, бяслаг, хөвөн ноос, үслэг цув (хаалттай үе мөчтэй).

Үг, хэллэг дэх [s] - [w] дууг ялгах.

Жишээ нь. "Амьд - амьгүй"

Яриа эмч: Амьд биетийн дүрс бүхий зургийг хайж олоод баруун талд нь (шар шувуу, нохой, муур, үнэг), зүүн талд амьгүй биетийн зураг (машин, үслэг дээл, нарсны боргоцой, шүүгээ) байрлуул. . Тэднийг нэрлэ.

Хүүхэд: Баруун талд би шар шувуу, нохой, муур, үнэгний зургийг тавьдаг. Зүүн талд би машин, үслэг цув, боргоцой, хувцасны шүүгээний зургуудыг тавьсан.

Тоглоом "Аль нь? Аль нь? Аль нь?" (Нэр үгээс харьцангуй нэр үг үүсгэх,нэр үгтэй тохирох үг)

Яриа эмч: Бодоод үз дээ, шил нь шилээр хийгдсэн байдаг, энэ ямар шил вэ?

Хүүхэд: Шилэн шил.

Яриа эмч: Хуванцар тавиур, энэ ямар тавиур вэ?

Хүүхэд: Хуванцар тавиур.

Яриа эмч: Төмөр тогоо, энэ ямар тогоо вэ?

Хүүхэд: Төмөр тогоо.

Яриа эмч: Шаазан аяга, энэ ямар аяга вэ?

Хүүхэд: Шаазан аяга.

Ярианы эмч: Сайн байна!

Жишээ нь. "Дөрөв дэх дугуй" (ерөнхий ойлголтуудыг нэгтгэх)

Яриа эмч: Зургуудыг анхааралтай ажиглаад хэн нь хачирхалтай болохыг надад хэлээч? (муур, шил, тавиур, тогоо)

Хүүхэд: Нэмэлт муур бол гэрийн тэжээвэр амьтан, шил, тавиур, тогоо нь аяга таваг юм.

Тоглоом "Хөгжилтэй тооллого" (тооны нэр үгтэй тохирох)

Ярианы эмч: Сайн байна. Хэдэн муурыг тоолж үзье? (муурнууд хуудсан дээр санамсаргүй дарааллаар байрладаг, хүүхэд тоолдог)

Хүүхэд: Нэг муур, хоёр муур, гурван муур, дөрвөн муур, таван муур.

Жишээ нь. Юу дутагдаж байна вэ? (харааны анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх)

Яриа эмч: Одоо зургуудыг хараарай (хан боргоцой, лонх, луужин, зэгс, скутер, малгай). Тэднийг нэрлэ. Дахин харж, санаарай. Нүдээ ань. Үүнийг нээ, надад хэлээч, юу дутагдаж байна вэ? (тоглоом хэд хэдэн удаа тоглогддог)

Хүүхэд: Хан боргоцой алга болсон.

Малгай алга болсон.

Скутер алга болсон.

Ширхэг алга болжээ.

Тоглоом "Эелдэгээр нэрлэ" (үгийн жижигрүүлсэн хэлбэр үүсгэх)

Яриа эмч: Анхааралтай сонс, би танд том зүйлийг хэлье, харин та надад жижиг зүйлийг хэлээрэй. Онгоц.

Хүүхэд: Нисэх онгоц.

Ярианы эмч: Морь.

Хүүхэд: Морь.

Ярианы эмч: Цүнх.

Хүүхэд: гар цүнх.

Ярианы эмч: Хулгана.

Хүүхэд: Хулгана.

Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Ярианы эмч: Сайн байна. Хулганы байшинг байрлуул (хулганы нүхийг контурын дагуу утастай байрлуул).

Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч: Энэ нь бидний хичээл дуусч байна. Сайн байна, та бүх даалгавраа биелүүлсэн!

Ольга Илюхина
"Дууны ялгаа [w]-[s]" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээл

« Дууны ялгаа [W] - [S]»

Зорилтот: Сура

Даалгаврууд:

Залруулах боловсрол:

Зөв дуудлага, ялгах чадварыг дадлагажуулах дуу чимээ [Ш] -[С];

-[Ш] -[С] авиаг үе дэх ялгах, үг, хэллэг;

Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсгэх чадварыг хөгжүүлэх;

Нэрийн олон тооны нэр үгтэй тохирох дадлага хийх;

Залруулах, хөгжүүлэх:

Ур чадварыг бэхжүүлэх дууг ялгах [Ш] -[С];

Артикулятор, нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Санах ой, анхаарал, логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

Залруулах, хүмүүжүүлэх:

Бие даасан байдлыг төлөвшүүлэх

Үүнд эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх ажил мэргэжил,

Баруун дээшлэх ярианы соёл.

Тоног төхөөрөмж: тоглоом "Степашка", Степашкагийн дүрс бүхий оньсого, сэдэв Зураг: баавгай, скутер, морь, үнэг, бөмбөг, цүнх, бөмбөлгүүдийг, аяга, кокерел, онгоц, матрешка, сэлүүр;, будах ном, су-жок бөгж.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Вика, өнөөдөр бидэн дээр ирээрэй ангисонирхолтой зочин ирнэ. Хэн, таамаглаж үзээрэй? Сонсооч оньсого:

Хоёр сэвсгэр урт чих,

Байцааны навчийг зажлах дуртай

Мэлхий шиг үсэрч чаддаг

Эргэн тойрон дахь бүх хүмүүс үнэгнээс айдаг! (туулай)

Энэ нь зөв, энэ бол бөжин бөгөөд түүний нэрийг Степашка гэдэг "GOOG night хүүхдүүд". Степашка маш сониуч зантай бөгөөд тантай янз бүрийн тоглоом тоглохыг хүсдэг. Гэхдээ эхлээд хэлээ сунгаж, хэлний дасгал хийх хэрэгтэй. Үүний тулд ямар дасгал хийх хэрэгтэйг Степашкад үзүүлье.

2. Үе мөчний гимнастик.

1. "Аяга"

Бид хэлээ хамар руу татна,

Бид аяга цай бэлэглэнэ.

2. "Үзэх"

Цагийн зүү тогтдог

Та тэднийг зогсоох ямар ч арга байхгүй.

Зүүн хачиг, баруун хачиг,

Тик ток, хачиг.

3. "Хусуур"

Хэлээ өргөн тавь

Тэгээд тайван байгаарай.

4. "Зураач"

Бид таазыг өнгөөр ​​будаж,

Хэлэнд ямар ч саад тотгор байхгүй.

5. "Зүү"

Би инээмсэглэж: энд нэг хошигнол байна -

Хэл нь нарийн, нарийссан.

Шүдний хооронд, мөчир шиг,

Урт хэл гарч ирэв.

6. "Амттай чанамал"

Өө, амттай чанамал!

Энэ нь уруул дээр үлдсэн нь харамсалтай -

Би хэлээ өргөх болно

Би үлдсэнийг нь долоох болно.

7. "Шүдээ угааж байна"

Дээд шүд - хар:

Би цэвэрлэж байна "аяга"дотор нь.

8. "Савлуур"

Тэгээд одоо савлуур босч байна

Бид татдаг, бид тэнгэрт татдаг.

Тэдний нислэг одоо бууж байна

Мөн хэн ч хоцордоггүй.

Сайн байна, Степашка таны хэлний дасгал үнэхээр таалагдсан.

3. Тоглоом "Үгийг дуусга".

Степашка үг бодов. Үгийг зөв үгээр гүйцээж, тэдгээрийг тааварлаарай дуу [С] эсвэл [Ш].

бөмбөрцөг автобусны хулгана

зэгсэн шүршүүр дуусгах

хан боргоцой чангаанзны кактус

бамбаруушны хамар

овоохой харандаа сараана

луужин ой

4. Тоглоом "Ром".

Степашка зохиол бичих дуртай. Үгээр солих [S] дууг дуугаргана[Ш] ба шинэ үг нэрлэнэ үү. Гэхдээ үүнийг зөв дуудахаа бүү мартаарай [С] эсвэл [Ш] дуу чимээ.

be able to - make noise us - ours

өдөр - чи -

Хойд туйлын сагамхай - нэмэх -

шүүс - Ангараг -

тогших - үлгэр домог - цамхаг

рок дуулга -

спор - харх -

хамтарсан аяга -

5. Эзэмшлийн шинж тэмдэг үүсэх.

Тоглоом "Аль нь? Аль нь? Аль нь?"

Степашка асуултанд нэг үгээр хэрхэн хариулахаа мэдэхгүй байна. Түүнд тусал.

1. Ямар төрлийн буурцагтай шөл вэ? - шош.

2. Ямар төрлийн будаа будаа вэ? - шар будаа.

3. Ямар хан боргоцойны шүүс вэ? - Хан боргоцой.

4. Ямар төрлийн ноосон малгай вэ? - ноосон.

5. Ямар сүрлэн малгай вэ? - сүрэл.

6. Ямар төрлийн лийрийн компот вэ? - лийр.

7. Ямар төрлийн судалтай цамц вэ? - судалтай.

8. Ямар төрлийн интоорын шүүс вэ? - интор.

9. Ямар төрлийн үхрийн нүд чанамал вэ? - үхрийн нүд.

10. Ямар төрлийн чангаанзны компот вэ? - чангаанз.

6. Тоглоом "Намайг эелдэгээр дууд". Су-жок цагираг бүхий өөрөө массаж хийх.

Үг бүрийн хувьд хүүхэд хуруунаасаа бөгж зүүж, тайлдаг.

Степашка танд шинэ даалгавар бэлдлээ, сонсоод дуусга.

шүлэг - шүлэг булбул - булбул

хоньчин тал -

нар - хөгшин эмэгтэй -

шилэн хөвөн -

хүү - хулчгар -

7. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Одоо жаахан амарцгаая, тэгээд Степашкатай хамт дасгал хийцгээе.

Степашкинагийн дасгалууд энд байна.

Үүнийг дарааллаар нь хий.

Хурдан босоод инээмсэглэ

Илүү өндөрт хүрч, илүү өндөрт хүр.

Алив, мөрөө тэгшлээрэй,

Өргөж, буулгана

Зүүн тийш, баруун тийш,

Өвдөгнөөрөө гараа хүр.

Сайн байна, та маш сайн ажилласан.

8. Тоглоом "Тоглоом авах"

Степашка, Каркуша нар тоглохоор шийджээ. Таны бодлоор Каркуша ямар тоглоом сонгох вэ, Степашка алийг нь сонгох вэ? Каркуша тоглоомонд дуртай гэдгийг бүү мартаарай дуу [Ш], Степашка нарын нэрээр байдаг дуу [S].

бамбарууштай скутер

морь үнэг

бөмбөгний уут

аяга бөмбөлгүүдийг

cockerel онгоц

матрешка сэбэр

9. Ярианы лексик ба дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх.

Тоглоом "Нэг олон".

Үг хэллэгийг зөв дуудаж өөрчлөх [Ш] ба [С] дуу чимээ.

хөгжилтэй хүүхэд - хөгжилтэй хүүхдүүд

сэвсгэр муур -

том нохой -

халбага -

Интоорын цэцэрлэг -

анхилуун хөндийн сараана -

10. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Инээдмийн шүлгийг анхааралтай сонсож, цээжээр сур.

Саша хатаж байна

Саша хатаагчийг хурдан хатаана,

Саша зургаа орчмыг нь хатаажээ.

Мөн хөгшин хатагтай нар инээдтэй яарч байна

Сашагийн суши идэх.

Хүн бүр өөрийн хөрөг зургийг бэлэг болгон авахдаа баяртай байна. Хэрэв та оньсогонуудыг зөв эвлүүлбэл Степашкагийн хөрөг зураг авах болно. Цуглуулаад өгчихье. Степашка маш их баяртай байх болно.

(Хүүхэд цуглуулдаг).

11. Дүгнэлт ангиуд.

Манайх хичээл дууслаа. Степашкатай баяртай гэж хэлэх цаг болжээ. Тэр таны даалгавруудыг хэрхэн гүйцэтгэсэнд маш их баяртай байна. Мөн танд будах ном өгнө.

Пухова Е.А., Ямал-Ненецкийн автономит тойрог, Салехард, ярианы эмч.

Сэдэв: үе ба үгээр ялгах [s] - [w].

Зорилго: Үе, үгээр [s] - [w]-г хэрхэн ялгахыг заах.

Зорилго: Боловсрол: [s] - [w] дууны талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

Залруулах: Сэтгэцийн дээд функцийг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Өөрийнхөө яриаг хянах чадварыг бий болгох.

Тоног төхөөрөмж: 2 хайчилсан зураг, галт тэрэгний зураг, дугтуй, саваа, дугуй, тэгш өнцөгт, нэр нь [s], [w] авиа бүхий дууг агуулсан тоглоом, үгсийг үе болгон хуваах 2 байшин.

Хичээлийн явц:

I.Org. мөч

II. Сэдвийн танилцуулга

Өнөөдөр та бид хоёр аялалд гарна. Манай галт тэрэг буудлаас дууны хот руу, түүний нэгэн цайз руу хөдөлдөг. Бид аль цайз руу явах ёстойгоо мэдэхийн тулд даалгавраа дуусгах хэрэгтэй. Энэ даалгавар нь дугтуйнд байна. Үүнийг ав, агуулгыг нь гарга.

Нэг, хоёр, гурав - зургийг цуглуул. Хүүхэд үүссэн объектуудыг нэрлэнэ. (Малгай, цүнх).

Малгай, цүнх гэдэг үгэнд хамгийн түрүүнд ямар авиа сонсогдох вэ? Эдгээр нь хэний дуу вэ?

Өнөөдөр бид [s], [w] дуунууд руу явах болно.

III зүйл. Гимнастик

Тэдгээрийг зөв нэрлэхийн тулд та дасгалуудыг дуусгах хэрэгтэй. (слайд - аяга, инээмсэглэл - амны хөндий)

IV Үе мөчний шинжилгээ, акустик шинжилгээ

[s] [sh] авианы хооронд ямар ялгаа байдаг вэ ([s] [sh] дууг дуудах үед уруул ямар хэлбэртэй байдаг. [c], [sh] авиаг дуудах үед таны хэл хаана байна. Юу вэ? [s], [w]) дууг дуудах үед агаарын урсгал юм. Эдгээр дуу чимээнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (тэд юу вэ?)

Ингээд өнөөдөр бид цэнхэр шилтгээн, гийгүүлэгч авианы шилтгээн рүү аялж байна.

V Үгийн ялгаа

Галт тэргэндээ төмөр зам тавья. Би нэг үеийг [s] дуугаар дуудаж, саваа тавиад, та нэг үеийг зөвхөн [ш] дуугаар дуудаж, саваагаа миний эсрэг талд тавь (SA-SHA; SO-SHO; SU-SHU;) ба одоо унтагчдыг тавъя (СЫ -ШИ; ША-СА; ШУ-СУ; АСА-АША; АСУ-АШУ; АСЫ-АШИ)

VI. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Манай төмөр зам бат бөх эсэхийг шалгаж, илүү хөгжилтэй болгохын тулд бид дуу дуулъя: SAS-SHA-SA; СО-ШО-СО;СУ-ШУ-СУ; SHA-SHA-SA; SA-SA-SHA; SHOO-SHOO-SU.

Тэд долоовор болон дунд хуруугаараа баригдсан төмөр замын дэрээр “алхдаг”.

Зам хатуу, одоо манай галт тэрэг цэнхэр цайз руу амархан хүрч чадна.

VII Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх, үг хэллэгийг ялгах

Бид эхний буудал дээр ирлээ. Энэ буудал дээр дуу чимээ бидэнд бэлдсэн гэнэтийн бэлэг биднийг хүлээж байна. Дугтуйг нээ. Эдгээр хачирхалтай объектууд юу вэ? Одоо бүх зүйл тодорхой болно. Бид тоглоом тоглоно: Би үгсийг нэрлэнэ, та [s] дууг сонсоход та ширээн дээр тэгш өнцөгтийг байрлуулж, [w] дууг сонсоход тойрог тавина. (КАШКА-ДАЛГАЙ; БАавгай - СЯГА; МАШКА - БАСК; ХАРХ - ДЭЭВЭР; ӨДӨР - ОНИГОО; САХАЛ - ЧИХ; Үлгэр - Цамхаг;)

VIII. Сэтгэлгээний хөгжил

Энэ буудал дээр сааталгүй, яарах хэрэгтэй.

Шөнө ирлээ. - Манай галт тэрэгний урд юу харагдаж байна вэ?

(Хүүхдэд объектын дүрсийг дүрсэлсэн зургийг өгдөг). (МАЛГАЙ, ИНТОР, ХУЛГАНА, ЦҮНХ, ХАЛДАГ, ШИРЭЭ, АЛХАМ, ХАНБАСНЫ САВЗ)

IX. Дуу авианы шинжилгээ

Ингээд бид дараагийн буудал руугаа ирлээ. Энэ буудал дээр хичнээн зорчигч буусныг хараарай! Зорчигчдыг гэрт нь байрлуулахад тусална уу. Эхний байшинд [s] дуутай оршин суугчид амьдардаг, хоёр дахь байшинд [w] дуу байна. Эхний байранд хэнийг, хоёрдугаар байранд хэнийг оруулах вэ? Байшин бүр гурван давхартай. (нэгдүгээр давхарт - гурван орон сууц - гурван үе, хоёрдугаарт - хоёр орон сууц - хоёр үе, гуравдугаар байр - нэг үе). Нэг, хоёр, гуравдугаар давхарт хэнийг тавих вэ?

X. Сэтгэлгээний хөгжил

Зорчигчид бууж, манай галт тэрэг хурдан цэнхэр шилтгээнд ирлээ. Дуу чимээ танд зориулж оньсого бэлдсэн бөгөөд эдгээр оньсого тааваруудын хариултууд цэнхэр шилтгээнд байна. Оньсого тааж, тохирох зургийг олж, нэрлэ.

Энэ бол утсаар гэзэг, зангиа биш, хүзүүвч биш,

Би үүнийг гартаа барьсан. Би чиний хүзүүг тэвэрч дассан,

Чи ниссэн, гэхдээ үргэлж биш, гэхдээ тэр үед л

Тэгээд би гүйсэн. (бөмбөг) Хүйтэн болоход. (ороолт)

Эрдэнэс биш, харин гялалзсан.

Энэ нь гал биш, харин дулаацдаг.

Амьд биш, харин хөдөлж байна. (Нар)

Өвлийн улиралд ургадаг

Энэ нь хавар хайлдаг. (цасан шуурга)

Ингээд бид гийгүүлэгч авианы цэнхэр шилтгээнд ирлээ.

Өнөөдөр бид ямар дуу авиан дээр ажилласан бэ? Ялгаа нь юу вэ?